BIJELJINA, Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske (RS) Slobodan Puhalac tvrdi da nisu tačne spekulacije da su Italijani “izgurali” Nijemce iz priče o korištenju hidropotencijala Drine, jer je riječ o dva odvojena projekta na istoj rijeci, koja će, s obzirom na to da je pravi energetski dragulj, moći da odgovori na zahtjeve i italijanskih i njemačkih partnera.
U RS se, od kada su Puhalac, ministar rudarstva i energetike Srbije Petar Škundrić i ministar ekonomskog razvoja Italije Klaudio Skajola u Beogradu potpisali zajedničku izjavu o korištenju hidropotencijala srednjeg toka Drine, spekuliše da je njemački energetski gigant “RNJE” , sa kojim je Vlada RS u pregovorima “van igre”.
Puhalac kaže da se ne može govoriti o “preklapanju projekata”, jer se zajednička izjava i sporazum sa Italijanima odnose samo na tri objekta na srednjem dijelu rijeke.
“Izjava koja je potpisana između Srbije, Italije i Srpske, govori o namjerama vlada ovih zemalja da uspostave saradnju, radi zajedničkog razvoja hidropotencijala srednje Drine. Ovim sporazumima predviđa se izgradnja tri hidroelektrane, Dubravica, Tegare i Rogačica”, rekao je Puhalac za “Večernje novosti”.
Komentarišući pregovore koje Vlada RS istovremeno vodi i sa njemačkom firmom “RNJE” o mogućnostima gradnje HE na Drini, Puhalac kaže da se oni vode prema zajedničkim interesima i mogućoj saradnji.
“Ova rijeka je u energetskom smislu veoma važna za RS, ali i za Srbiju, koja je zainteresovana za korištenje njenih potencijala. Projekat Srpske i Srbije jeste rezultat zajedničkih interesa dvije države i predstavlja saradnju u istraživanju i razvoju hidroenergetskih projekata na Drini. Sporazumom se ne precizira izgradnja objekata na srednjem toku rijeke, već istraživanje i izrada studija opravdanosti kao preduslova za ulaganja”, kaže Puhalac.
Planirana snaga tri hidrocentrale na Drini – Rogačica, Dubravica i Tegare, kreće se od 380 do 400 megavata, koje bi godišnje mogle da proizvedu oko 1 500 gigavat-časova električne energije. Riječ je o razvojnim i strateškim projektima, koji će u narednih pet do sedam godina uposliti niz preduzeća i veliki broj radnika u Srbiji, dok će pri tom Srbija i RS trajno ostati vlasnici ili suvlasnici tih objekata, koji se zasnivaju na podsticajnim mjerama italijanske vlade za “čistu energiju”.