SARAJEVO, Prema najnovijim podacima Agencije za statistiku BiH, u januaru i februaru je došlo do drastičnog pada obima industrijske proizvodnje u BiH, saopštila je Fondacija CPI.
Umjesto očekivanog rasta industrijske proizvodnje, u BiH smo suočeni sa njenim padom, gdje je u januaru 2012. godine zabilježen pad od 7 odsto, u februaru čak 12,8 odsto u odnosu na iste mjesece prošle godine. Indikativno je takođe da je u protekloj godini, u privredi bez posla ostalo 8.500 ljudi, a od toga najviše u građevinarstvu i prerađivačkoj industriji, dok je istovremeno zaposleno novih 1.500 ljudi u javnom sektoru, čiji se rad finansira državnim novcem.
U ovom trenutku, neophodno je prije svega zaustaviti dalji pad obima industrijske proizvodnje i započeti investicioni ciklus. Predlaže se stoga da se nova tranša kredita MMF-a po stand by aranžmanu, ukoliko do njenog plasmana uopšte dođe, investira u podizanje posrnule privrede BiH, umjesto u refinansiranje prethodnih tranši i finansiranje tekuće javne potrošnje, navodi se u saopštenju.
Smatra se da su uštede u budžetima na svim nivoima vlastu u BiH prijeko potrebne i hitne, ali ne samo u smislu ukidanja naknada za rad u komisijama, upravnim i nadzornim odborima, koje bi dovele do izvjesnih ušteda, nego u kompletnoj resistematizaciji postojećih radnih mjesta u organima javne uprave. Ovakva resistematizacija radnih mjesta jedan je od segmenata reforme javne uprave, bez koje će se nastaviti trend postepenog uništavanja svih privrednih grana. Takođe, smanjenje proizvodnje i otpuštanje radnika u privrednom sektoru, dovešće do smanjenja poreskih priliva, što će za posljedicu imati budžetski deficit na svim nivoima vlasti. Budžetski deficit u ovom trenutku je moguće finansirati samo tuđim novcem čime se BiH dovodi u položaj iz srednje zadužene u položaj prezadužene zemlje, bez ikakvog pozitivnog efekta daljeg zaduživanja na životni standard građana BiH.