TREBINJE – „Swisslion Industrija alata“ Trebinje, u većinskom vlasništvu biznismena Rodoljuba Draškovića, podnijela je prijedlog za otvaranje stečaja u povezanoj firmi „Swisslion“ prehrambena industrija, sazanje CAPITAL.
Okružni privredni sud u Trebinju je prije dva dana donio rješenje o pokretanju prethodnog postupka za utvrđivanje uslova za otvaranje stečajnog postupka, a za privremenog stečajnog upravnika imenovao je Borka Šupetu.
Sud je odredio i mjeru obezbjeđenja kojom je „Swisslionu“ zabranio da bez saglasnosti privremenog stečajnog upravnika raspolaže sa pokretnom i nepokretnom imovinom preduzeća.
„Mjere pojedinačnog prinudnog izvršenja pokrenute protvi stečajnog dužnika se privremeno moraju obustaviti, a izlučna i razlučna prava povjerilac ne može ostvariti u prethodnom postupku“, navedeno je u rješenju suda.
Sud je pozvao povjerioce da upravniku bez odgađanja saopšte koje mjere obezbjeđenja na imovini stečajnog dužnika zahtijevaju.
Preduzeću je naloženo da upravniku omogući uvid u materijalno – finansijsku dokumentaciju i da mu pruži sve potrebne informacije u vezi sa poslovanjem.
Ročište za utvrđivanje uslova za otvaranje stečaja zakazano je za 3. novembar.
U obrazloženju rješenja sud je naveo da je 13. septembra zaprimio prijedlog „Swislion IAT“ za pokretanje stečajnog postupka u „Swisslionu“ u kojem je navedeno da je to preduzeće platežno nesposobno, da ne izmiruje obaveze i da su mu računi blokirani.
Kao dokaz „Swisslion IAT“ je dostavio fakture koje mu nisu plaćene, ugovor o poslovnoj saradnji kao i opomene za plaćanje.
Prema informacijama CAPITAL-a, Drašković je imovinu i radnike preduzeća „Swislion“ prehrambena industrija prebacio na svoju firmu „RDT Swisslion“ Trebinje, u kojoj je proizvodnja nastavljena, a nakon toga podnio zatjev za stečaj.
U prilog tome govori i podatak da „Swisslion“ u 2020. godini nije imao nijednog zaposlenog, dok je godinu ranije imao 291 radnika.
S druge strane, u preduzeću „RDT Swisslion“ broj zaposlenih lani je povećan sa 176 na 454.
„Swisslion“ je prošlu godinu, u kojoj nije imao zaposlenih, završio u minusu od 738.015 KM, dok je 2019. imao dobit od 3,1 milion KM.
Rodoljub Drašković je krajem prošle godine, nakon lokalnih izbora, uputio čestitku gradonačelniku Trebinja Mirku Ćuriću i predsjedniku gradskog SNSD Luki Petroviću u kojoj je naveo da će ukoliko ne dođe do promjene društevno-političkog sistema i privrednog ambijenta, povući povući investicione projekte i privredne djelatnosti iz Hercegovine.
„’Swisslion Group’ Novi Sad, poklanja vam (Vladi RS i HET-u) 64,31odsto akcija u Industriji Alata Trebinje, uz zakonsku obavezu da platite ’Swisslion Group’ 8,7 miliona evra koje je investirao u Trebinje. Nije isključeno da će prehrambena industrija ’RDT Swisslion’ Trebinje doživjeti sudbinu fabrike u Nevesinju“, naveo je tada Drašković.
U međuvremenu, Drašković je tužio „Swisslion Industriju alata“ tražeći višemilionsku odštetu po osnovu dosadašnjih ulaganja u to trebinjsko preduzeće.
CAPITAL: Marina Čigoja Ljubojević