NJUJORK, Irci, Grci i Crnogorci raspituju se gdje mogu da kupe štamparske mašine za slučaj da ponovo moraju da štampaju svoj novac, piše Vol Strit Žurnal (WSJ).
Dok je borba za opstanak evra i dalje neizvjesna, pojedine članice evrozone pripremaju se za najgori scenario – raspad evrozone ili napuštanje evra.
Prema pisanju WSJ-a, irska centralna banka ispituje mogućnost za dodatne štamparske kapacitete u slučaju da ponovo počne da izdaje vlastiti novac.
Navodno je zaključeno da bi trebalo aktivirati stara postrojenja ili unajmiti privatne kompanije koje se bave štampanjem novca. Ipak, portparol irske centralne banke je odbila da komentariše navode WSJ-a.
“Nije se razgovaralo o tome”, navode grčke monetarne vlasti i ističu da ne traže dodatne kapacitete za eventualno novo štampanje drahme jer centralna banka posjeduje dovoljna postrojenja.
Iako nije službeno u evrozoni i samo koristi zajedničku evropsku valutu, piše WSJ, i Crna Gora ispituje mogućnosti uvođenja vlastite valute.
“Crna Gora ima niz mogućnosti: od korištenja neke druge valute do uvođenja nacionalne valute”, kaže glavni ekonomista Centralne banke Crne Gore Nikola Fabris.
Međutim, u slučaju uvođenja nacionalne valute – možda perpera koji je bio crnogorska valuta od 1906. do 1918. – trebalo bi osigurati kapacitete za štampanje novčanica kojih Crna Gora nema.
S druge pak strane, većina članica evrozone i nakon uvođenja evra 2002. održavala je barem minimalne kapacitete za štampanje novca. Iako je monetarna vlast koncentisana u Evropskoj centralnoj banci (ECB), ona ne štampa novac, nego angažuje kapacitete u članicama evrozone.
Države izvan evrozone spremaju planove u slučaju nestanka evra u dosadašnjem obliku. Tako Švajcarska istražuje za koju bi drugu valutu vezala švajcarski franak kako bi se zadržala njegova stabilnost. Prema navodima WSJ-a, tim se problemom bave i centralne banke Letonije i Bosne i Hercegovine.
Kriza u evrozoni navodno pričinjava probleme i banci Velike Britanije. Štamparija iz koje izlaze britanske funte štampa evre i za neke članice evrozone. Britanci se pribojavaju da bi ona mogla biti zatrpana narudžbama drugih država u slučaju napuštanja evra, prenose agencije.