BEOGRAD, Državni budžet se puni bolje no što je planirano, ali je to samo iluzija jer je inflacija veća nego što je planirano, pa su i prihodi po osnovu poreza na potrošnju nešto veći, ukazala je profesorka Ekonomskog fakulteta u Beogradu Diana Dragutinović.
“Veća inflacija znači i veće izdatke za plate i penzije i veća socijalna davanja. Dakle, na sceni je iluzija novca, mislimo da primamo više i mislimo da možemo da trošimo više. Generalno, budžet se puni i prazni tako da je moguće ostvariti deficit koji smo planirali ako se nešto neplanirano ne dogodi”, izjavila je Diana Dragutinović za Biznis.
“Opasnosti za budžet u predizbornoj godini su neplanirani troškovi, nove inicijative koje nisu kompletno sagledane, a usvajaju se brzo bez adekvatnih analiza. Obično su predizborne godine pune takvih inicijativa. Najveća opasnost je da novi rashodi generišu deficit budžeta veći od 4,1 odsto bruto domaćeg proizvoda, koliko je planirano za ovu godinu, i da onemogući pad deficita u narednim godinama”, ocijenila je Diana Dragutinović.
Bivša ministarka za finansije je rekla da ne vidi opasnost u sadašnjem zaduživanju države putem emitovanja hartija od vrijednosti, ali samo ako je to zaduživanje u okvirima postavljene granice.
Ona je ocijenila da bi, imajući u vidu stanje poreske administracije i ustaljene navike poslovnih ljudi i građana u Srbiji, odlično rješenje bilo povećati porez na dodatu vrijednost i smanjiti poreze i doprinose na zarade. “Fiskalno opterećenje na zarade treba da se smanji a da se gubitak poreskih prihoda nadoknadi povećanjem PDV-a. Ubjeđena sam da bi to višestruko djelovalo pozitivno na srpsku ekonomiju. Prvo bi djelovalo na povećanje konkurentnosti jer bi time bili smanjeni troškovi rada. To bi bila fiskalna devalvacija. U jednom koraku postali bismo znatno konkurentniji”, rekla je ona. Beta