BEOGRAD, Ministar finansija Srbije Diana Dragutinović rekla je da je u završnoj fazi izrada državnog budžeta za narednu godinu, navodeći da je potreban budžet, održiv u srednjem roku, koji će biti podrška privredi u recesiji.
“Ne smije se upasti u zamku velikog zaduživanja i dodatnih izdataka”, rekla je Dragutinovićeva otvarajući skup posvećen Strategiji razvoja interne finansijske kontrole u javnom sektoru, koju je Vlada usvojila u julu ove godine.
Dragutinovićeva je rekla da od toga kako će biti “krojen” budžet za iduću godinu zavisi odnos Srbije sa Međunarodnim monetarnim fondom /MMF/, međunarodnim finansijskim institucijama, EU, a zavisiće i povjerenje tržišta, ekonomskih aktera, kao i evropska perspektiva zemlje.
Ističući značaj finansijske interne kontrole, ona je navela da je cilj Srbije izgradnja sistema koji će obezbijediti finansijsku transparentnost, efikasnost, sigurnost, te podsjetila na iskustva Svjetske banke da se sa manje novca može uraditi isto, pa čak i više.
Potpredsjednik Vlade za evropske integracije Božidar Đelić rekao je da je uspostavljenje interne finansijske kontrole jedan od uslova za sprovođenje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, te dodao da budžetski novac mora biti svetinja i trošen namjenski, jer ga država uzima od građana i privrede.
On je naveo da je moralna obaveza države da uspostavi sistem da se budžetski novac upotrebljava na zakonit način, da ne bude trošen nenamjenski i da ne bude korupcije.
Đelić je prenio dijelove najnovijeg izvještaja Evropske komisije o Srbiji koji se odnosi na finansijski sektor, a u kojem se ocjenjuje da je Srbija na ranom stepenu uvođenja interne i eksterne finansijske kontrole i da joj se priznaje napredak na tom planu.
On je naveo da se u izvještaju pozdravlja novi zakon o budžetu Srbije, ali primjećuje da administrativni kapaciteti još nisu na adekvatnom nivou.
Đelić je istakao da će interna finansijska kontrola ojačati povjerenje građana u institucije i omogućiti Srbiji da dobije veću finansijsku podršku od evropskih fondova.
Na skupu je istaknuto da je svrha Strategije razvoja interne finansijske kontrole u javnom sektoru dobro upravljanje javnim sredstvima, bez obzira na njihov izvor i da ta kontrola treba da pruži razumnu uvjerenost da će javna sredstva biti i korištena za namjene navedene u budžetu.
Interna finansijska kontrola je preventivna po prirodi i obezbjeđuje adekvatne sisteme za sprečavanje korupcije, prevara, a i sama je subjekt procjene koju vrši Državna revizorska institucija.
Skupu su prisustvovali i predstavnici generalne direkcije za budžet Evropske komisije