BEOGRAD, Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Saša Dragin ocijenio je danas da su proizvodnja zdrave hrane i ulaganja u agrar razvojna šansa Srbije.
Svjetska organizacija za hranu predviđa da se proizvodnja hrane mora povećati 70 odsto do 2050. godine kako bi se nahranilo stanovništvo koje će tada, prema procjenama, biti oko devet milijardi ljudi, izjavio je ministar.
Dragin je, povodom 16. oktobra, Svjetskog dana hrane, kazao da Srbija tu mora da uoči svoju razvojnu šansu i uloži u proizvodnju hrane i razvoj agrara.
“Ono što je za neke zemlje nafta, za Srbiju je hrana. Za njom postoji globalna tražnja koju treba da znamo da iskoristimo na dobrobit budućih generacija. Ono što ohrabruje, uprkos svjetskoj krizi, kojoj smo i mi izloženi, jeste da je srpska poljoprivreda pored zadovoljenja domaćih potreba u stanju da zadovolji i dio povećanih potreba za hranom na svjetskom tržištu”, naveo je Dragin.
Kako prenosi Ministarstvo poljoprivrede, on je naveo da je prema preliminarnim podacima za sedam mjeseci 2010. godine poljoprivreda već ostvarila izvoz veći od milijardu dolara i suficit veći od ostvarenog u prvih sedam mjeseci prošle godine.
Prema njegovim riječima, suficit je 330 miliona dolara, što je 25 odsto više nego u istom periodu 2009. godine.
“Dok se ukupni deficit privrede u razmjeni sa svijetom stalno povećava, poljoprivreda ostvaruje konstantan suficit”, naveo je Dragin.
Dodao je da su “bezbijedna (zdravstveno i higijenski ispravna) i kvalitetna hrana, racionalan i efikasan nadzor, usklađivanje nacionalnog zakonodavstva sa međunarodnim propisima i standardima, povećanje izvoza i ekonomična proizvodnja, prioriteti Ministarstva poljoprivrede”.
“Na ovaj Svjetski dan hrane, kada smo dostigli cifru najvećeg broja gladnih u svijetu, neophodno je zato razmišljati i o sopstvenoj budućnosti, voditi promišljenu agrarnu politiku koja će biti osnov ekonomskog jačanja Srbije”, ocijenio je Dragin.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede je u Briselu prošlog mjeseca dobilo priznanje u oblasti bezbijednosti hrane koje se ogleda u odobravanju Srbiji izvoza ribe i proizvoda od ribe, kao i mlijeka i mliječnih proizvoda.
“Pohvaljeno je za zakonodavnu aktivnost, jer je pripremilo, a Skupština usvojila 31 zakon iz poljoprivrede, dok je Vlada usvojila više od 150 podzakonskih akata. Posebno je važna ocjena EU da Srbija može da podnese zahtjev za stavljanje na listu trećih zemalja kojima će biti odboren izvoz organskih proizvoda na tržište EU”, navodi se u saopštenju. Beta