BANJALUKA, Domaću privredu najbolje ćemo zaštiti kada obezbijedimo nadzor nad tržištem i kada uz podršku svih nadležnih organa oformimo akreditovane institucije i laboratorije koje će kontrolisati robu iz uvoza.
Rekla je ovo u intervjuu “Glasu Srpske” direktor Privredne komore Republike Srpske Dragica Ristić.
– Uz ovakve institucije moći ćemo da, na osnovu dozvoljenih tehničkih mjera o kontroli kvaliteta, ograničimo uvoz robe koja ne ispunjava potrebne standarde – kazala je Ristićeva.
* Kakvi su privredni pokazatelji u prvom kvartalu ove godine u RS? U kojim oblastima je zabilježen najveći pomak, a u kojima najmanji?
RISTIĆ: U industrijskoj proizvodnji došlo je do znatnog oporavka, i to u oblasti vađenja ruda metala i proizvodnje osnovnih metala. Značajan rast od 37,2 odsto ostvaren je u oblasti proizvodnje predmeta od kože i obuće, a povećana je i proizvodnja prehrambene robe, pića i papira. Najmanji pomak u prvom kvartalu ostvaren je u tekstilnoj industriji, gdje je proizvodnja za oko 23 odsto smanjena u odnosu na prvi kvartal lani.
* Kako ocjenjujete sprovođenje mjera za ublažavanje negativnih posljedica ekonomske krize u RS?
RISTIĆ: Određen broj mjera dao je dobre rezultate. Jedna od njih je i formiranje Garantnog fonda, čijim će zaživljavanjem privrednici, između ostalog, dobiti dodatne instrumente obezbjeđenja, koji će im omogućiti lakši pristup kreditnim sredstvima komercijalnih banaka i drugih finansijskih institucija u RS. Međutim, ono na šta privrednici ukazuju jeste sporost u realizaciji pojedinih mjera.
* Očekujete li da će ova godina biti bolja u ekonomskom pogledu nego prošla?
RISTIĆ: Ova godina biće izuzetno teška za privrednike, pa je i težina zadatka u pogledu stvaranja povoljnijeg ambijenta za privređivanje znatno veća nego prethodnih godina. Zato je neophodno sve raspoložive resurse staviti u funkciju proizvodnje, dajući u svakoj prilici šansu domaćoj proizvodnji i domaćem proizvodu.
* Kad bi, prema Vašem mišljenju, Srpska mogla da izađe iz krize?
RISTIĆ: Imajući u vidu sve teškoće sa kojima se naša privreda suočava, ali i izazove koji su pred nama, možemo biti umjereni optimisti, te stabilizaciju očekivati krajem 2011. godine. S obzirom na to da već ima nekih pokazatelja koji govore o postepenom oporavku velikih svjetskih ekonomija, za očekivati je i pozitivan uticaj na male privrede kao što je naša.
* Republika Srpska i dalje uvozi velike količine proizvoda kojih ima u dovoljnoj mjeri. Šta je potrebno uraditi da bi se taj trend zaustavio?
RISTIĆ: Domaću privredu najbolje ćemo zaštiti kada obezbijedimo nadzor nad tržištem i omogućimo da se sprovode procesi usklađenosti proizvoda, odnosno kada uz podršku svih nadležnih organa, oformimo akreditovane institucije i laboratorije koje će kontrolisati robu iz uvoza i reći da na osnovu dozvoljenih tehničkih mjera o kontroli kvaliteta određena roba ne ispunjava potrebne standarde.
* Domaći izvoznici još uvijek imaju problema sa vancarinskim barijerama. Na koji način je moguće pomoći domaćim proizvođačima i šta Privredna komora može da uradi u vezi s tim pitanjem?
RISTIĆ: Analizom Upitnika za prikupljanje podataka o necarinskim preprekama u CEFTA regionu, koje smo distribuirali našim članicama, uvidjeli smo da su preduzeća najviše imala primjedbi na probleme prilikom pribavljanja dokumentacije pri izvozu odnosno uvozu, probleme kod carinske službe na graničnom prelazu, probleme u vezi sa ocjenom usaglašenosti za proizvode koji se izvoze, kao i na nelojalnu konkurenciju.
“Naše je bolje”
* Da li je kampanja “Naše je bolje” dala očekivane rezultate, i šta je dalje planirano u kampanji?
RISTIĆ: Prema podacima iz tržnih centara, od kada se u ovim objektima promovišu domaći proizvodi, zabilježen je porast prodaje proizvoda iz RS do deset odsto, što predstavlja veoma dobre rezultate. Cilj nam je da uključivanjem i ostalih grana privrede u ovu akciju, u narednom periodu unaprijedimo prodaju svih domaćih proizvoda i usluga. Glas Srpske
22 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
U najboljem slucaju ocekujemo stabilizaciju prilika u privredi krajem 2011 godine. Rece gospodja Ristic i osta ziva. Na osnovu mjera lade RS nije doslo do otpustanja radnika, zabiljezen je rast industrijske proizvodnje od 19%, tako da cemo stabilizaciju prilika u privredi osjetiti 2111 godine.
Nama nema izlaska iz krize sve dok ne izaberemo poštenu vlast (ako je to uopšte moguće.Utajeni porezi po raznim osnovima za poslednjih 20 godina su potencijal sa kojim, ako se naplati, možemo obezbjediti istovremeno i normalan život boraca, penzionera i drugih tekućih izdvajanja i realno zapošljavanje u konkurentna postojeća i nova preduzeća. Tako stvarno možemo biti bolji dio ne samo BiH nego i Balkana. Vlast koja to obezbjedi mogla bi biti i garancija da smo izašli iz zone sumraka u kojoj je jedina briga vlasti da kroz zaklinjanje u interese svoga naroda ne bira sredstva da se na njegov račun što više i što brže obogati. Sve drugo je nastavak agonije i bla bla kozmetika.
Ha,ha u kom filmu je to:normalan život boraca, penzionera i drugih tekućih izdvajanja i realno zapošljavanje u konkurentna postojeća i nova preduzeća?
Sada u ovoj drzavi samo lopovi dobro zive,a milione izvoze Optima iz rafinerije,Balkal iz Biraca,Mital iz Ljubije,itd,itd….ima ih mnogo,i to rade sebi u dzep a narodu sipak!!! i jos vlast daje milione za te firme(jer posluju sa minusom) da ne otpustaju radnike!!! da li je ovo normalno? E i normalno stanje bi moglo da bude 2111 godine!
I ova Ristićka trabunja. Kupujem samo ono što je i gdje je jeftinije. I tačka. Bilo naše ili njihovo, samo da je jeftinije. I nemora biti zdravije.Kako su partizani jeli travu a i danas su živi, poslije 65 godina od drugog svjetskog rata.
Bosman! I priznatiji od boraca VRS.
brkoug, slažem se i priznatiji. Sadašnji borci su f***** za one iz II svj. rata ( čast izuzecima)
Zato što je ono bio građanski rat na ideološkoj, a ovaj na vjerskoj osnovi. Vjersku pripadnost ne možeš promjeniti, a i ako je promjeniš ne vjeruju ti više ni jedni ni drugi, a ideologija, to ti je čudo, svaki dan je možeš mijenjati i uvijek ubjeđivati da je ovo tek prava i najbolja. Dokaz: Masovan prelazak krimosa iz SDS u SNSD.
Jel neko zna biografiju od gospođe Dragice Ristić???.
Risticka je dipl.pravnik,pa se ona u ekonomiju razumije ko ………..a,to sto je ona 100 godina direktor Priv Komore je samo slika razvoja nase privrede u poslednjih 10 godina.
kakav je pravnik??
pa svrseni pravnik.recimo kao nas Predsjednik.ali nije bas isto ,jer je covjek doktor ,akademik,itd.
i ona je doktor??ili će uskoro postati??
bravo,doktora imamo u poslednje vreme ko na drvetu lista.zato nemamo nista drugo.protiv konkretne persone nemam nista.ali protiv rasporeda kadrova imam.jer zbog lose politike trpimo svi,a dobivaju samo njih nekoliko.
cobanica potpuno si u pravu nemam nista protiv doticne, ali je kadrovska politika katastrofalna, na celu privredne komore po mom misljenju treba da stoje ugledni privrednici, ili pak ekonomisti ili inzenjeri razlicitih profila sa dugogodisnjim iskustvom u privredi, pravnici ipak nisu toliko vezani za samu proizvodnju i privredu uopste, To bi bilo isto kad bih ja kao dipl ing sumarstva radio na hirurgiji.
osnovni cilj vlade i njenih institucija kao sto je i privredna komora RS, jeste stvaranje privrednog ambijenta u kome je sve vise nezaposlenih i siromasnih gradjana
Privredna komora je skup likova koji su upropastili sve u privredi i ona uhljebljenje nasli na drzavnijaslama.Primjer 1.Slobodanka Gacanovic bivsi direktor Svile Celinac,primjer 2.Pero Coric direktor Cajavec Celinac itd.Zasto bas svi propali direktro iz Celinca zato sto je Risto Trbic bivsi “komoras” takodje iz Celinca pa uhljebljavao te propale kadrove .Lokalni patriota.
Oni prije ovih, kada su bili na vlasti, utvrdili su eksplicitno da svi privredni subjekti moraju biti članovi komore. Visoki predstavnik je to stavio van snage i rekao da članstvo u komori je dobrovoljno. Ovi posle onih, koji su na vlasti,imlicitno su ponovo uveli obaveznost članstva u komori time što su rekli da se registracijom u sudu postaje član komore, a da članarinu utvrđuje skupština komore.Time je ponovo postignuto da komora ne mora ništa raditi jer lova kaplje po sili zakona.
16.11.boki! Time je omogućeno da taj skup likova koji su prethodno upropastili firme u kojima su radili, iz Čelinca (ili svejedno odakle)mogu raditi u komori. A kada bolje razmisliš možda je i dobro, jer da su u nekoj drugoj firmi vjerovatno bi i ona bila upropaštena.Zato sam ja pristalica da takvima, ako se iz nekih drugih razloga mora, bolje je dati da rade tamo gdje ama baš ništa nemaju da rade. Od dva zla biram manje, jer je za narod manja šteta.
za narod vise nema stete.sve je ,ama bas sve, upropasteno.ova politicka opcija trazi izgovor u svjetskoj krizi,i kriza im u sustini dodje kao izlaz.a sve je vec bilo upropasteno prije krize,tako da je ovoj vlasti opravdanje jedino u cinjenici da se za njihovog mandata malo sta i moglo uciniti.ovdje bi sad trebao period od 50 godina napornog rada da se sve dovede na pocetno stanje ,1990 godinu.
Brkoug, pristalica sam da se tim bivšim direktorima koji su upropastili firme nađe mjesto na Tunjicama, a ne u Privrednoj komori. To bi za narod bila najmanja šteta…
Boki, ne lupaj, ja nikad nisam radila u komori niti ću raditi.Sve ostalo si takođe nalupao.Bolje ti je da se liječiš…
Vi ste ludi g-dine Boki, ja nikad nisam radila u komori…….
Slobodanka Gaćanović
Hajde Slobodanka!
Vidiš kakvo je vrijeme niko te i ne pita, da li si radila,radiš ili ćeš raditi.
Pusti ove mi ozbiljni ne prihvatamo proizvoljne ocjene, jer sam gledao vaš profil uglednog direktora.