BRISEL, Predsjednik ECB Mario Dragi poručio je evrozoni da se ne opušta, a liderima koji se hvale da će pobjediti krizu da ne očekuju dugoročne kredite za banke.
Dragi je poručio evropskim liderima da im je likvidnost koju je ECB obezbijedila kreditima za banke donijela samo privremeni predah i da ne smiju da posustanu u sprovođenju reformi, prenio je Rojters.
“Bila je to suptilna poruka. On je rekao da postoje slabi znaci stabilizacije, ali i naglasio da je sveukupna situacija osjetljiva”, rekao je neimenovani diplomata evrozone.
Zvaničnik je rekao da je Dragi podvukao da kriza nije gotova i da zajmovi za pomoć bankama, poput najnovijeg, čija je vrijednost 530 milijardi evra, nakon 489 milijardi iz decembra, neće biti ponovljeni.
“Imamo tri godine da sprovedemo reforme, u suprotnom će se stvari veoma zakomplikovati”, ocijenio je on.
Razvoj događaja u posljednje dvije nedjelje naveo je evropske zvaničnike da izraze oprezni optimizam po pitanju rješenja krize. Dogovoren je drugi paket pomoći za Grčku, a nova likvidnost koju je ECB upumpala na tržište značajno je snizila troškove zaduživanja Španije i Italije.
Inače, tražnja dužničkih hartija od vrijednosti u Evropi je naglo porasla, nakon što je 800 evropskih banaka u četvrtak dobilo jeftine kredite Evropske centralne banke u vrijednosti većoj od pola biliona evra (593 milijarde).
Španija je uspjela u četvrtak da uprihoduje 11,5 milijardi evra od prodaje svojih obveznica, s tim što je potražnja tri puta premašila ponudu. Prinosi dvogodišnjih obveznica Španije su opali sa 6,0 odsto u novembru na dva procenta tokom jučerašnje aukcije.
Francuska je prodala dužničke obveznice za 8,0 milijardi evra, uz značajno niže prinose nego na prethodnim aukcijama, objavio je portal “Finmarket”.
Investitori su pohrlili u kupovinu obveznica i na sekundarnom tržištu: prinosi italijanskih dvogodišnjih obveznica u četvrtak su bili na nivou 1,79 odsto, a u srijedu značajno veći – 2,19 procenata.
Italija planira da ove godine povuče 440 milijardi evra kredita, u čemu će joj značajno olakšanje biti podjela kredita Evropske centralne banke.
Pojavili su se i signali da se na tržište vraćaju strani investitori. Ulagači iz Azije su u četvrtak aktivno kupovali francuske obveznice.
ECB, međutim, priznaje da će oko 100 milijardi evra od 530, podjeljenih u drugoj rundi velikog kredita evropskim bankama na tri godine, otići u valutne spekulacije (takozvani “keri trejd”), sa kojima će se, uz visoke prinose, otkupiti aktiva u zemaljama u razvoju, među kojima je i Rusija. Tanjug