BRISEL, Predsjednik Evropske centralne banke /ECB/ Mario Dragi objavio je detalje novog plana o kupovini obveznica u cilju ublažavanja dužničke krize evrozone.
On je istakao da će taj plan da pruži „u potpunosti efikasnu pomoć“ i da je evro “neoboriv”.
ECB planira da smanji troškove pozajmljivanja za zemlje ogrezle u dugovima, kao što su Španija i Italija, tako što će kupiti njihove obveznice.
Evropska centralna banka zadržala je kamatnu stopu evrozone nepromijenjeno na 0,75 odsto.
Dragi je rekao da će ECB biti angažovana u „direktnim monetarnim transakcijama“ ili OMT kako bi se pozabavila “teškim anomalijama” na tržištu obveznica zasnovanim na “neosnovanim strahovima“.
On insistira da je ECB “strogo u sklopu svog mandata” održavanja finansijske stabilnosti, ali je ponovio potrebu da vlade nastave da provode planove smanjenja potrošnje i reforme tržišta rada.
Mario Dragi je dodao da je potez ECB uslijedio kao odgovor na pad privrednog rasta evrozone 2012. godine a pad se očekuje i tokom 2013. godine.
ECB očekuje pad privrednog rasta za 0,4 odsto 2012, ali i rast za 0,5 odsto 2013. godine sa povećanjem inflacije na 2,6 odsto.
Direktne monetarne transakcije biće provedene u saradnji sa Evropskim fondom za finansijsku stabilnost ili Evropskim mehanizmom stabilnosti.
“Prispjeće za naplatu kupljenih obveznica biće između jedne ili tri godine i neće biti limita na veličinu odnosno sumu kupljenih obveznica”, istakao je Dragi.
ECB će zatražiti od Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/ da pomogne u nadgledanju da li određena zemlja ispunjava sve uslove.
I dok je Dragi iznosio planove ECB njemački kancelar Angela Merkel razgovarala je sa španskim premijerom Marijanom Rahojem o krizi u evrozoni.
“Moramo da vratimo povjerenje u evro u cjelini kako bi međunarodna tržišta imala povjerenje da će zemlje članice ispuniti svoje obaveze“, rekla je Merkelova na zajedničkoj konferenciji za novinare.
“Želimo da otklonimo svaku sumnju na tržištima o kontinuitetu evra“, dodao je Rahoj.
Predsjednik njemačke Bundesbanke Jens Vajdman i dalje se žestoko protivi planu ECB, zabrinut da bi zemlje članice mogle postati vezane za pomoć centralne banke i ne bi provele reforme.
Ali, većina od 23 članice savjeta ECB podržavaju plan.
I Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj /OECD/ izrazila je svoju podršku planu kupovine obveznica upozoravajući da kriza evrozone predstavlja najveći rizik i opasnost za globalnu privredu.
Ona poziva na veću angažovanost centralnih banaka da bi se spriječio raspad evrozone.
“Treba suzbiti strahove od raspada, a to se može postići tako što će ECB preuzeti intervenciju na tržištu obveznica“, navodi se u saopštenju OECD-a i pojašnjava da zabrinutosti o mogućnosti izlaska iz evrozone povećavaju vrijednost obveznica, odnosno prionose na obveznice, što opet povećava bojazni od raspada.
U međuvremenu, stopa nezaposlenosti u Grčkoj skočila je na 24,2 odsto u junu sa 23,5 koliko je iznosila u maju, podaci su statističke agencije Elstat.
Ipak, Španija je i dalje članica evrozone sa najvećom stopom nezaposlenosti od 24,6 odsto, koliko je iznosila u junu.
Troškovi pozajmljivanja Španije pali su na aukciji duga na kome je Madrid prodao obveznice od 3,5 milijardi evra sa rokom prispjeća 2014, 2015. i 2016. godine, prenose agencije.