BANJALUKA, Krediti građana po karticama i prekoračenjima po računu na kraju prvog kvartala ove godine dostigli su iznos od 169,6 miliona KM, što je za 6,6 miliona maraka više u odnosu na kraj prošle godine, navode u Agenciji za bankarstvo RS.
– Krediti građana po karticama i prekoračenjima na kraju prošle godine su iznosili 163 miliona KM ili 7,9 odsto od ukupnih kredita stanovništva u RS, a ovakva zaduženost je u martu ove godine imala udio od 8,2 odsto u ukupnim kreditima stanovništva – naveli su u Agenciji za bankarstvo RS.
Ovakvi podaci pokazuju da stanovnici Srpske posljednjih mjeseci sve više uzimaju pozajmice.
Dozvoljeni minus na tekućim računima, odnosno visina pozajmice klijenata u skoro svim bankama u RS iznosi dvije prosječne plate klijenta koje se uplaćuju žiralno.
Sekretar Udruženja banaka BiH Mijo Mišić je istakao da je veća potražnja za ovakvom vrstom kredita prisutna usljed pogoršanja ekonomske situacije.
On je naglasio da se zbog veće opreznosti prilikom uzimanja većih kredita stanovnici uglavnom opredjeljuju za manje kredite.
– Ulazak u minus je takođe vrsta kredita koji su veoma mnogo traženi u posljednje vrijeme jer su ekonomske prilike kod nas i dalje nestabilne, a s druge strane, potrebe stanovništva rastu – istakao je Mišić.
On je dodao da i u sljedećim mjesecima očekuje veći plasman ovakvih kredita, koji su veoma praktično rješenje za pomoć u kućnom budžetu.
U Pokretu potrošača RS ipak upozoravaju da bi stanovnici trebalo da budu oprezniji prilikom uzimanja ovakve vrste kredita jer to veoma često predstavlja nepotrebno zaduživanje.
– Ne treba zaboraviti da i na ove kredite banke zaračunavaju kamate, tako da nas svaka usluga koju plaćamo novcem zadužujući se na ovaj način košta skuplje za iznos koji zaračunava banka u vidu kamate, a ljudi tu činjenicu često zanemaruju – istakao je sekretar Pokreta potrošača RS Dragovan Petrović.
Preporuke
Dragovan Petrović upozorava da ulazak u minus, odnosno trošenje novca koji nije zarađen, kod potrošača prilikom kupovine stvara lažan osjećaj da su ekonomski solventni iako nisu.
– Prema tome, svako ko može da izbjegne takav način zaduživanja, odnosno ulazak u minus, ne treba da se zadužuje – preporučio je Petrović. Glas Srpske