LA PAZ, Bolivija je zvanično spustila starosnu granicu za zapošljavanje i omogućila djeci uzrasta od deset godina da rade, pod uslovom da redovno idu u školu i da su samozaposlena.
Zakon dozvoljava da dvanaestogodišnjaci rade po ugovoru za druga lica, ali im je za to potrebno odobrenje od roditelja.
Prijedlog zakona usvojio je Kongres ranije ovog mjeseca, a sada ga je potpisao potpredsjednik Alvaro Garsija Linera u odsustvu predsjednika Eva Moralesa, koji se nalazi u posjeti Brazilu.
Linera je rekao da novi zakon odražava potrebe Bolivije, jedne od najsiromašnijih država u Južnoj Americi, prenio je Bi-Bi-Si.
Istovremeno su pooštrene kazne za nasilje nad djecom, pa je za ubistvo djeteta predviđena kazna od 30 godina zatvora.
Više od 500.000 djece već rade u Boliviji da bi povećala porodične prihode, navodi se u podacima Dječijeg fonda UN /UNICEF/.
Organizacije za zaštitu djece upozoravaju da većina mladih koja se zaposli više ne želi da ide u školu. Mnoga djeca su čistači cipela ili prodavci hrane u La Pazu i ostalim bolivijskim gradovima. Neka od njih izložena su teškim uslovima u rudnicima i na poljoprivrednim poljima.
Moralesova vlada nada se da će ovaj zakon doprinijeti iskorjenjivanju ekstremnog siromaštva u Boliviji.
Međunarodna organizacija za rad navodi da djeci mlađoj od 15 godina ne treba dozvoliti da rade, ali dopušta da minimalna starosna granica za zapošljavanje u zemljama u razvoju bude 14 godina.
Organizacija je saopštila da vrši provjeru bolivijskog zakona da bi utvrdila da li su njime prekršene međunarodne regulative o zapošljavanju djece.