NUJORK, Na Wall Streetu je u utorak Dow Jones indeks skočio na najviši nivo u istoriji, što se zahvaljuje jačanju američke ekonomije i uvjerenju ulagača da će Fed i dalje voditi politiku jeftinog novca.
Dow Jones ojačao je 125 bodova, ili 0,89 odsto, na 14.253 boda, dok je S&P 500 porastao 0,96 odsto, na 1.539 bodova, a Nasdaq indeks 1,32 odsto, na 3.224 boda.
Zahvaljujući naznakama jačanja američke ekonomije i labavoj monetarnoj politici Feda, ove je godine Dow Jones indeks porastao gotovo 9 odsto, probivši se juče iznad prethodnog rekordnog nivoa dostignutog u oktobru 2007. godine, netom prije izbijanja finansijske krize. Tokom finansijske krize, koja je povukla u stečaj niz američkih banaka, među ostalim, i Lehman Brothers, berzovni su indeksi oštro pali, da bi sada, nakon pet i po godina, Dow Jones nadoknadio sve te gubitke.
Juče su porasle cijene akcija u svih 10 sektora S&P 500 indeksa, jer je ulagače ohrabrio podatak Instituta za menadžere nabavke o rastu aktivnosti u američkom uslužnom sektoru u februaru po najvišoj stopi u godinu dana. „Iznenađen sam brzinom uspona cijena akcija. No, one i dalje nisu skupe, pa se može očekivati dalji rast tržišta“, kaže Jim McDonald, strateg u fondu Northern Trust Global Investments.
Osim jačanja ekonomije, tržište podržava uvjerenje ulagača da će američka centralna banka i dalje voditi labavu monetarnu politiku kako bi podstakla zapošljavanje i ubrzala rast bruto domaćeg proizvoda. Zbog toga je u drugom planu automatsko smanjenje budžetskih rashoda u SAD-u, vrijedno 85 milijardi dolara, koje bi moglo naštetiti ekonomiji.
„Situacija u ekonomiji i dalje se poboljšava, uprkos rizicima od povećanja poreza i smanjenja javne potrošnje. Premda nikada ne možete isključiti mogućnost korekcije cijena akcija na niže, ekonomija i Fed zasigurno nisu prepreke na putu tržištu“, kaže McDonald.
Uprkos rekordnom dosegu Dow Jonesa, ulagači su oprezni. Zabrinjava politička nesigurnost u Italiji jer nedavni parlamentarni izbori nisu dali jasnog pobjednika, što bi moglo usporiti reforme i produbiti dužničku krizu u trećoj po veličini ekonomiji evrozone. Uz to, najveće svjetske ekonomije nisu baš u najboljoj formi. Evrozona i Japan nalaze se u recesiji, dok kineska i američka ekonomija ne rastu po tako visokim stopama, kao proteklih godina.
No, sve je to, ipak, trenutno u drugom planu jer tržište podržavaju najave najvećih centralnih banaka u svijetu, na čelu s Fedom, da će i dalje voditi vrlo ekspanzivnu monetarnu politiku upravo zbog nezadovoljavajućeg rasta ekonomije. „Jasno je da američka ekonomija još nije dovoljno snažna da bi Fed odustao od politike jeftinog novca. Takva monetarna politika drži kamatne stope na vrlo niskim nivoima, pa akcije, s obzirom na njihove prinose, djeluju privlačno u odnosu na druge investicije“, kaže Ken Polcari, direktor u kompaniji O'Neil Securities.
I na evropskim su berzama cijene akcija juče porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 1,36 odsto, na 6.431 bod, dok je frankfurtski DAX skočio 2,32 odsto, na 7.870 bodova, a pariški CAC 2,09 odsto, na 3.787 bodova. Hina