NJUJORK, Na Wall Streetu su juče Dow Jones i Standard & Poor's 500 porasli drugi dan zaredom, zahvaljujući boljim nego što se očekivalo podacima iz američke privrede i nadi u odlučnije rješavanje evropske dužničke krize, no trgovalo se oprezno.
Dow Jones Industrial Average ojačao je 0,28 odsto, na 11.555 bodova, a Standard & Poor's 500 za 0,22 odsto, na 1.195 bodova. Nasdaq Composite oslabio je, pak, 0,47 odsto, na 2.515 bodova. Blagi rast indeksa Dow Jones i S&P pokazuje da je splasnula euforija od prethodnoga dana kada su cijene akcija skočile gotovo 3 odsto. Nada da će evropski lideri preduzeti odlučnije korake u suzbijanju dužničke krize i dalje podržava tržište, no puno je nagađanja, a malo konkretnih rješenja.
“Čini se da se na evropskom frontu stvari pokreću s mrtve tačke, no situacija ni izbliza još nije riješena. Zbog toga je finansijski sektor napravio korak unazad, što je ograničilo rast cijelog tržišta”, kaže Thomas Vilalta, portfelj menadžer u fondu Jones Vilalta Asset Management. Nakon snažnog rasta dan prije, juče je S&P indeks finansijskog sektora, čije kretanje ponajviše zavisi o evropskoj dužničkoj krizi, oslabio 0,6 odsto.
Loša vijest za banke stigla je i nakon zatvaranja Wall Streeta. Agencija Standard & Poor's smanjila je kreditni rejting pet od šest najvećih američkih banaka, među kojima Goldman Sachsu, Bank of America, Morgan Stanleyu, Citigroupu i Wells Fargu. Smanjivanje rejtinga dio je revizije ocjena za više od 37 velikih svjetskih banaka, objasnio je Standard & Poor's. S druge strane, pozitivno je na tržište djelovao izvještaj Conference Boarda, prema kojemu je povjerenje potrošača dostiglo najviše nivoe od jula, što podstiče nadu da će Amerikanci više trošiti tokom praznične shopping sezone.
Među najtrgovanijima bila je juče akcija AMR Corpa, vlasnika American Airlinesa, jer je nekad najveća američka avio kompanija pokrenula stečaj i imenovala novog predsjednika. Cijena akcije AMR-a potonula je 84 odsto. No, porasle su cijene akcija u sektoru uslužnih djelatnosti i proizvođača robe za široku potrošnju. To su tzv. defanzivni sektori, pa njihov rast pokazuje da su ulagači oprezni. Hina