BANJALUKA, Premijer Republike Srpske Aleksandar Džombić poručuje da u budžetu Srpske ima dovoljno sredstava za očuvanje socijalnog mira i fiskalne stabilnosti, te da Vlada ima jasan koncept unapređenja poslovnog ambijenta.
“Više je prioriteta koje Vlada planira da realizuje ili otpočne sa realizacijom u prvih 100 dana. Prije svega, radićemo na iznalaženju modela finansiranja izgradnje autoputa Banjaluka – Doboj. Takođe, radićemo i na stvaranju pretpostavki za izgradnju termoelektrane Ugljevik dva, a očekujemo i početak realizacije projekta Hidroelektrane Dabar”, rekao je Džombić Srni.
On je naglasio da Vlada Srpske želi da ukine sve poslovne barijere, olakša mogućnost privređivanja, pojednostavi procedure i smanji mogućnost za korupciju i kriminal.
“Očekuju nas i aktivnosti u socijalnom sektoru. Nastojaćemo da dijalogom sa socijalnim partnerima dođemo do najboljih i najefikasnijih zakonskih rješenja za reforme u socijalnom sektoru. Prije svega, očekujemo usaglašavanje zakonskog rješenja za reformu penzionog sistema, a na bazi usvojene strategije iz prethodne godine”, dodao je Džombić.
Prema njegovim riječima Vlada Republike Srpske željela je da ovogodišnji budžet od 1,6 milijardi KM, prije svega, bude realan i odgovoran.
Premijer Srpske je napomenuo da je zadržavanje budžetskog okvira za ovu godinu na nivou prošlogodišnjeg posljedica i obaveza koje proizilaze iz Zakona o fiskalnom savjetu BiH i aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom, te da poštivanje ovih okvira predstavlja nivo odgovornosti Vlade Srpske.
“Analizom budžetskih pozicija i poređenjem sa prethodnom godinom može se vidjeti jasna opredijeljenost Vlade, a to je redovno servisiranje unutrašnjeg i spoljnog duga, te očuvanje socijalne i fiskalne stabilnosti. Ako tome dodamo da je osnovni razlog povećanja stopa doprinosa, koje su i nakon toga najniže u regionu, održavanje stabilnosti vanbudžetskih fondova – potpuno je jasna namjera Vlade da bude socijalno odgovorna prema najosjetljivijim kategorijama stanovništva”, istakao je Džombić.
On je istakao da je Vlada, s ciljem stvaranja fiskalno održivih vanbudžetskih fondova, te ukupne fiskalne situacije, kao prvi zadatak postavila provođenje reformi u socijalnom sektoru, koji je dijelom zbog ekonomskih faktora, a najvećim dijelom zbog demografske situacije i posebnih prava, duguročno postao neodrživ.
“Tu, prije svega, mislim na reforme penzijsko-invalidskog osiguranja i reformu zdravstvenog osiguranja. Reformu javne uprave ćemo provesti u saradnji sa Privrednom komorom Srpske i poslovnom zajednicom, s ciljem ukidanja poslovnih barijera. Time ćemo doći do jednostavnije tehnologije rada javne uprave i do lociranja eventualnog viška zaposlenih koje ćemo u određenom vremenskom periodu prevesti u realni privredni sektor”, pojasnio je Džombić.
Premijer Srpske je naglasio da penzijski sistem, kakav je sada, dugoročno nije održiv, te da je opterećen prevelikim brojem penzionera u odnosu na broj zaposlenih, preranim penzionisanjem i različitim oblicima privilegovanih prava.
“Moramo u narednom periodu obezbijediti ubrzaniji privredni rast, povećanje zaposlenosti, veći obuhvat osiguranika, spriječiti prijevremeno penzionisanje, smanjiti sivu ekonomiju i poboljšati fiskalnu disciplinu. Takođe, moramo popraviti položaj penzionera sa punim radnim stažom. Te i neke druge mjere predviđa novi Zakon o PIO-u koji će, nadam se, na dnevni red Narodne skupštine Republike Srpske doći u junu ove godine”, najavio je Džombić.
Govoreći o radu menadžmenta javnih preduzeća u Republici Srpskoj, Džombić je upozorio da postoje određeni problemi u funcionisanju javnih preduzeća, te da je potrebno izvršiti restruktuiranje pojednih firmi.
“Mi smo, u saradnji sa Sindikatom željezničara, postigli saglasnost da se ide u restruktuiranje tog preduzeća kako bi se omogućio održiv sistem. Željeznice Republike Srpske su od velikog značaja za Srpsku i istrajaćemo u namjeri da taj sistem učinimo što efikasnijim i stabilnijim. I u drugim javnim preduzećima, gdje god to bude potrebno, radićemo na restruktuiranju”, poručio je Džombić.
Kada je riječ o izgradnji auto – puta Banjaluka – Doboj, Džombić je rekao da je Vlada dala saglasnost Javnom preduzeću “Autoputevi Srpske” za raspisivanje javnog poziva za njegovu izgradnju za dionicu od 37 kilometara Prnjavor – Doboj.
“Izgradnja dionice, koja je podijeljena u četiri lota, biće finansirana iz kreditnih sredstava Evropske banke za obnovu i razvoj /EBRD/. Vlada Srpske je ranije utvrdila da je izgradnja mreže autoputeva u Republici Srpskoj na bazi koncesije od javnog interesa za Srpsku”, rekao je Džombić i napomenuo da su uslovi tendera prilagođeni domaćoj operativi, kako bi preduzeća iz Srpske mogla da se prijave na tender, ali da će kvalitet i cijena radova biti presudan parametar za odabir partnera.
“Time će biti stvorena mogućnost za povećanje broja zaposlenih u niskogradnji, gdje bi se zapošljavala domaća radna snaga, koristila domaća mehanizacija, kao i domaća infrastruktura i poluproizvodi od kamenoloma do nafte i naftnih derivata”, pojasnio je Džombić.
Premijer Srpske je, govoreći o budžetu institucija BiH, rekao da Republika Srpska neće pristati na njegovo povećanje, jer je realno da ostane na prošlogodišnjem nivou.
On se nada da će budžet zajedničkih institucija BiH biti što prije usvojen, jer je to od opšteg interesa.
Govoreći o tome koliko bi u realizaciji zacrtanih ciljeva Vladu Srpske mogao usporiti zahtjev za ocjenom ustavnosti Zakona o izvršenju budžeta i Odluke o usvajanju budžeta, Džombić je rekao da je taj zahtjev apsolutno neosnovan, ali ako bi prošao na Ustavnom sudu BiH, institucije Srpske ne bi mogle da izvršavaju obaveze.
“Uvjeren sam da će zahtjev biti odbačen na Ustavnom sudu BiH. Problematično je zbog čega zagovornici takvih inicijativa imaju potrebu da blokiraju rad institucija Srpske i koji su njihovi motivi, jer time neće doprinijeti rješenju problema koji su evidentni u Federaciji BiH i BiH.
“Bošnjačka politička elita iz Sarajeva nastupa kao da želi da BiH, u narednom periodu, bude sve teže održiva tvorevina”, podvukao je Džombić.
On je istakao da je potpuno jasno da federalni mediji, već duži period, sinhronizovano i uporedo sa napadima bošnjačkih političara, rade protiv Srpske, njenih zvaničnika i institucija.
“Ako se već na privatne medije ne može uticati kako bi se pridržavali profesionalnih i etičkih standarda i kodeksa, ne znam zbog čega se dozvoljava javnom servisu, kakav je Federalna televizija, da emituje priloge u kojima nije ispoštovan ni minimum profesionalizma i koji konstantno ispoljava jezik mržnje i netolerancije”, upitao je Džombić.
On je nagalasio da je cilj organa vlasti u Republici Srpskoj – dejtonska pozicija Srpske i BiH, te da bi prenos nadležnosti koji je vršen godinama trebao da bude preispitan i doveden u okvire normativnih dejtonskih rješenja.
“Ako analize pokažu da su do sada prenesene nadležnosti neopravdane i neefikasne tražićemo zakonska rješenja da budu vraćene Srpskoj, a s ciljem efikasnijeg funkcionisanja RS i BiH”, zaključio je Džombić.