BRATUNAC, Na današnjem redovnom sastanku uprave Javnog preduzeća “Šume Republike Srpske” u Bratuncu, osim analize izvršenja fizičkog obima proizvodnje u prošlom mjesecu, biće razgovarano i o prikupljanju podataka i procjeni šteta koje su ovog ljeta pričinili požari u šumama.
Vršilac dužnosti direktora ovog preduzeća Radenko Laketić izjavio je da je neophodno sagledati stanje i procijeniti obim štete da bi bile preduzete odgovarajuće mjere njihove sanacije i otklanjanja prilikom jesenjih zaštitno-uzgojnih radova i te aktivnosti nastavljene na proljeće.
On je istakao da je riječ o prioritetnom poslu, obzirom na obim štete koje su požari nanijeli šumama širom Republike Srpske.
Laketić je rekao da će danas razmatrati i pitanje snabdijevanja drvoprerađivača drvnim sortimentima i naglasio da su dostignuti planovi izvršenja obima proizvodnje i snabdijevanja drvoprerađivača u skladu sa prioritetima, koje je utvrdila Vlada Republike Srpske.
“Drvoprerađivači su u odnosu na prošlu godinu bolje snabdjeveni potrebnim drvnim sortimentima, nemamo više primjedbi od njih i nadamo se da ćemo tako i nastaviti, te da ćemo im obezbijediti određene količine zaliha za rad u zimskom periodu”, naglasio je Laketić.
Prema njegovim riječima, kašnjenje u snabdijevanju drvoprerađivača izazvala je nemogućnost eksploatacije drveta zbog velikih snježnih padavina i hladnoće u februaru i martu, te zbog brojnih požara na čijem su gašenju širom Srpske bili angažovani radnici ovog preduzeća.
On je dodao da Radna grupa, koja je formirana za konsolidaciju šumskih gazdinstava koja su poslovala sa gubitkom, priprema izvještaje i prijedloge mjera za jednu od narednih sjednica Uprave ovog preduzeća, kako bi Nadzornom odboru do kraja ovog mjeseca bile predložene mjere saniranja gubitaka i poboljšanja njihovog poslovanja.
Današnja sjednica Uprave ovog preduzeća održava se u obnovljenim prostorijama poslovne zgrade Šumske uprave Bratunac, koja je u sastavu Šumskog gazdinstva “Drina” Srebrenica, a za čije je renoviranje, rekonstrukciju i uređenje ove godine uloženo oko 200.000 KM. Srna