SARAJEVO, Savjet ministara BiH zadužio je sve budžetske korisnike na nivou BiH da u roku od tri dana Ministarstvu finansija i trezora BiH dostave korekcije svojih budžeta u najmanjem iznosu od jedan odsto, radi izdvajanja sredstava za pomoć poplavljenim područjima.
Ova odluka donesena je na današnjoj sjednici tokom razmatranja Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2014. godinu, saopšteno je iz Savjeta ministara.
Savjet ministara BiH je u okviru razmatranja aktuelne situacije nastale usljed prirodne katastrofe, poplava u BiH u maju, zaključio da se prije održavanja donatorske konferencije u Briselu organizuje sastanak sa premijerima Republike Srpske i Federacije BiH i utvrde prioritetni projekti pomoći poplavljenim područjima.
Zadužena je Interresorna radna grupa da ubrza izradu kriterijuma za raspodjelu pomoći i da o tome na idućoj sjednici izvijesti Savjet ministara.
Savjet ministara je Upravi za indirektno oporezivanje naložio da u roku od dva dana, u saradnji sa entitetskim ministarstvima zdravstva i drugim nadležnim institucijama, omogući preuzimanje donacije lijekova UNHCR-a i da ga o tome obavijesti.
Na sjednici je utvrđen Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o politici direktnih stranih ulaganja u BiH, čiji je cilj stvaranje veće pravne sigurnosti, te unapređenje i pojednostavljenje procesa priliva direktnih stranih ulaganja, odnosno poboljšanje poslovnog okruženja i investicione klime.
Izmjene i dopune Zakona usmjerene su na otklanjanje barijera u poslovanju javnog i privatnog sektora, kako bi investitorima bila upućena jasna poruka da je BiH opredijeljena za privlačenje novih i zadržavanje i proširenje postojećih investicija, stvaranje novih radnih mjesta i jačanje održivog ekonomskog razvoja u zemlji.
Savjet ministara BiH primio je k znanju informaciju Direkcije za evropske integracije o Višekorisničkom programu IPA – dva /2014. – 2020./ i Nacrtu višedržavnog strateškog dokumenta u okviru priprema za IPA – dva za period 2014. – 2020.
Višekorisnička IPA – dva fokusiraće se na četiri linije: horizontalnu podršku politikama i reformama sektora, regionalne strukture i mreže, te regionalnu podršku investicijama i teritorijalnu saradnju.
Unutar svake linije naglašeni su sektori koji, između ostalog, uključuju vladavinu prava, reformu javne uprave i ekonomsku upravu, transport, energetiku, životnu sredinu, obrazovanje, zapošljavanje i socijalne politike, razvoj zajedničkih regionalnih investicionih projekata te razvoj graničnih područja.
Zadužena je Direkcija za evropske integracije da u saradnji sa nadležnim institucijama u BiH nastavi da koordiniše proces u vezi sa pripremom višedržavnog strateškog dokumenta za program IPA-dva do 2020. godine, kao i korišćenje Višekorisničkog programa IPA-dva u BiH, u skladu s dinamikom procesa i smjernicama Evropske komisije.
Savjet ministara BiH usvojio je informaciju Direkcije za evropske integracije o primjeni odluke o instrumentima za usklađivanje zakonodavstva BiH sa pravnom tekovinom EU u periodu od 6. aprila 2013. godine do 6. aprila 2014. godine.
Zaduženi su svi obrađivači, odnosno predlagači pravnih propisa da obezbijede stručnu pomoć Direkciji za evropske integracije u fazi izrade pravnog propisa koji je predmet usklađivanja sa pravnom tekovinom EU.
Zaduženi su svi obrađivači, odnosno predlagači pravnih propisa, kao i rukovodioci tijela uprave ovlašteni zakonom ili drugim propisom za donošenje podzakonskih akata da Direkciji za evropske integracije dostavljaju na provjeru i potvrdu usklađenosti sve propise koji se usklađuju sa pravnom tekovinom EU, popraćene uredno popunjenim instrumentima za usklađivanje.
Savjet ministara BiH utvrdio je i Prijedlog sporazuma između BiH i Evropske unije o učestvovanju BiH u programu EU “Horizont 2020 – Okvirni program za istraživanje i inovacije /2014. – 2020./” i za potpisnika predložio ambasadora BiH pri EU u Briselu Igora Davidovića.
Pristupanjem programu “Horizont 2020”, BiH će dobiti mogućnost punog učestvovanja u svim horizontalnim i vertikalnim aktivnostima unutar programa, uključujući i Zajednički istraživački centar i Program mobilnosti istraživača.
Otvoriće se mogućnost da se iz fondova EU dobiju sredstva za finansiranje naučnoistraživačkog rada, te inicira mobilnost domaćih istraživača.
Ukupno usvojeni budžet za ovaj program EU, koji će trajati do 31. decembra 2020. godine, iznosi skoro 79,5 milijardi evra.
Godišnja kontribucija za BiH u ovom programu bila bi u rasponu od 1,4 miliona evra tokom 2014. godine do dva miliona evra, tokom 2020. godine.
Zaduženi su Ministarstvo civilnih poslova BiH i Direkcija za evropske integracije BiH da prilikom programiranja Instrumenta za pretpristupnu pomoć EU /IPA-dva/ kao prioritet planiraju i uvrste plaćanje ulazne karte za okvirni program “Horizont 2020”. Srna