SARAJEVO, Članovi Grupacije proizvođača piva pri Spoljnotrgovinskoj komori BiH ponovo su danas u Sarajevu upozorili da je prekomjeran uvoz stranih piva posljedica nedosljedne primjene važećih zakona u BiH, u odnosu na zemlje u okruženju, što ozbiljno ugrožava domaću pivarsku industriju.
Zamjenik generalnog sekretara Spoljnotrgovnske komore BiH Zdravko Marinković rekao je novinarima da se Grupacija proizvođača piva već skoro 13 godina bori sa ovim problemom, koji prijeti da ugrozi 1.300 radnih mjesta.
“Od pet domaćih pivara, jedna se već nalazi pred gašenjem, a uvoz piva i dalje enormno raste, zbog čega je potrebna institucionalna podrška domaćoj proizvodnji piva”, istakao je Marinković.
Prema njegovim riječima, u prošloj godini BiH je uvezla stranog piva u vrijednosti od 145.150.286 KM, dok je izvoz iznosio svega 1.478.558 KM.
On je naglasio da se procentualno od 94 do 98 odsto strano pivo u BiH uvozi iz Srbije, Hrvatske i Slovenije.
Marinković je konstatovao da su se izmjene i dopune Zakona o akcizama u BiH pretvorile u svoju suprotnost, jer nisu dovele do boljeg stanja u domaćoj proizvodnji piva, a evidentno je i kršenje pravila CEFTE i drugih međunarodnih normi.
Sve to, ističe on, dovelo je do izostanka akumulacije kapitala u BiH, tako da je situacija skoro neodrživa, zbog čega se očekuje hitna intervencija nadležnih institucija u BiH, prvenstveno Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa.
Predsjednik Grupacije proizvođača piva u BiH Edin Ibrahimpašić u ime članova ove asocijacije, jedne od najstarijih u Spoljnotrgovinskoj komori BiH, izrazio je ogorčenje i nezadovoljstvo padom domaće proizvodnje piva i enormnim uvozom ovog artikla, kao direktne posljedice loše zaštite domaće proizvodnje u BiH.
“Mi želimo da radimo, da isplaćujemo plate radnicima i uplaćujemo poreze BiH, a ne da stvaramo socijalne slučajeve. Mi hoćemo da se iste zakonske norme provode i u BiH kao i susjednim zemljama, kao i da BiH pojača kontrolu uvoza, na ravnopravnoj osnovi”, poručio je Ibrahimpašić.
Prema njegovim riječima, problem su i transferne cijene, koje dovode do izbjegavanja plaćanja PDV-a, kao i proces uzorkovanja radi provjere kvaliteta piva koje se izvozi iz BiH.
On je upozorio i na sve veću ulogu stranih lobija u prometu piva, kao i rast crnog tržišta pivom, za šta je nužna mnogo energičnija reakcija inspekcijskih organa u BiH.
Predstavnik Tuzlanske pivare Fahrudin Salihović smatra da je zajednički zadatak nadležnih organa u BiH jačanje pivara u BiH, što se može postići dosljednom primjenom zakona i obezbjeđenjem ravnopravnog statusa domaćih i stranih proizvođača piva.
On pojašnjava da se kupovinom domaćeg prozvoda u BiH u vrijednosti od 10 KM, osam KM vraća u budžet, a kada se kupuju proizvodi iz inostranstva onda u BiH stižu tek dvije KM.
Prema njegovim riječima, udio domaćih pivara na tržištu u BiH iznosi tek 30 odsto, mada četiri pivare u Banjaluci, Sarajevu, Bihaću i Tuzli raspolažu sa dovoljno kapaciteta da mogu podmiriti potrebe građana u BiH, pa čak i značajnije učestvovati u izvozu svojih veoma kvalitetnih proizvoda.
Salihović je potvrdio da se pivara “Prima” iz Gruda nalazi u veoma nepovoljnoj situaciji i da joj prijeti gašenje.