BANJALUKA, Banjalučanin Zoran Došen postao je treći najveći akcionar banjalučke „Toplane. Kupovinom 1.964.861 akciju od Penzijskog rezervnog fonda (PREF) za 11.789 KM Došen je postao vlasnik 6,78 odsto „Toplane“ Banjaluka.
Više od njega ima samo Grad Banjaluka 76,8% i ZIF Kristal Fond 7,1 odsto.
Došen koji trguje na Banjalučkoj berzi kao samostalni investitor kaže za poslovni portal CAPITAL da je „procijenio da uz sve teškoće u kojima se nalazi, banjalučka „Toplana“ vrijedi više od ovog ulaganja“.
Na prodaji 6,6% akcija Toplane koju je iznio PREF na Banjalučkoj berzi Zoran Došen je bio jedini zainteresovani kupac, tako da su akcije kupljene po početnoj cijeni od 0,006 KM.
Došen je prije desetak godina bio šef Tima za privatizaciju strateških preduzeća u bivšoj Direkciji za privatizaciju RS.
Došen je akcije kupio nakon što je Grad Banjaluka kroz dokapitalizaciju od 10 miliona krajem prošle godine, uvećao njihovu vrijednost. No, pitanje je koliko će ovo ulaganje biti opravdano ukoliko Grad kao većinski vlasnik odluči da banjalučku Toplanu, poput one u Gradišci, da pod koncesiju, a o čemu se uveliko razmišlja.
Direktor PREF-a Darko Lakić kaže za CAPITAL da je PREF prodao akcije ne samo u Banjaluci, već i u toplanama u Gradišci i Prijedoru.
„Naša procjena je bila da ne možemo očekivati isplatu dividende iz komunalnih preduzeća i odlučili smo se na prodaju, kao što smo to uradili i u drugim preduzećima prošle godine. Kod ove tri toplane, iskoristili smo zakonsko pravo nesaglasnih akcionara, te na osnovu procjene nezavisnog procjenitelja te smo akcije ponudili na prodaju na Banjalučkoj berzi. Javni poziv za prodaju je objavljen transparentno, u dnevnim novinama i na sajtu Banjalučke berze“, kaže Lakić.
Obaveze Toplane 77 miliona KM
Skupština Grada je u septembru prošle godine, prihvatila dva kreditna zaduženja Toplane kod banaka od 42,6 miliona KM, od čega je 32,6 miliona bilo namijenjeno za restrukturisanje postojećeg duga Banjaluka za kreditne aranžmane za izgradnju komunalne infrastrukture, a 10 miliona KM za dokapitalizaciju.
Banjalučka Toplana “grca” u problemima.
Kumulirani gubitak iznosi 52,8 miliona KM. Dug po osnovu kreditnih zaduženja je 48,6 miliona od čega je 35,6 miliona glavnica, a kamate 13 miliona KM. Ostale obaveze su 27,9 miliona.
Ukupne obaveze Toplane iznose 76.625.388 KM.
Grad Banjaluka je Toplani na ime subvencija do sada dao 43.385.130 KM, od čega samo u 2012. godini 27,8 miliona KM.
Grad je Toplani od 2005. do 2007. godine pozajmio Toplani mazuta u vrijednosti 10.494.648 KM koje Toplana još nije vratila.
Vlada Srpske je na ime subvencija Toplani uplatila 90 hiljada KM.
Prema internim podacima koji su u posjedu CAPITAL-a, Toplana samo za električnu energiju u grejnoj sezoni 2012/2013. duguje 830 hiljada KM. Optima grupi za mazut nabavljen u 2011. godini duguje 4,7 miliona KM, a za mazut u 2013. godini dodatnih 2,6 miliona KM.
Toplani svake godine nedostaje više od 21,7 miliona KM.
Po sadašnjim cijenama grijanja, Toplana može ostvariti prihode od 23,3 miliona, dok godišnji rashodi iznose oko 45 miliona KM. Toplana je prezadužena i kreditno nesposobna. Disparitet između cijene koštanja proizvodnje i isporuke toplotne energije i njene prodajne cijene je ogroman.
CAPITAL: Siniša Vukelić
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
gogi
nepojmljivo je da po ovoj cijeni grad propusti priliku da kupi ove akcije znači njih dalji proces upravljanja puno ne zanima
Kena kralj!