SARAJEVO, Transparensi internešnel BiH smatra da Prijedlog zakona o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju u institucijama BiH treba vratiti na doradu s ciljem otklanjanja mehanizama koji mogu predstavljati opasnost za ove osobe.
Iz Transparensi internešnela BiH saopšteno je da je ova organizacija u komentarima upućenim Parlamentarnoj skupštini BiH ukazala na nedostatke predloženih odredaba, posebno onih koje bi mogle dodatno obeshrabriti građane da prijavljuju korupciju u institucijama BiH.
Kao primjer nedostataka istaknuto je da navođenje nadređenog lica, kao nadležnog autoriteta, kojima bi se osobe koje privjaljuju korupciju trebalo da obrate, može predstavljat problem ukoliko je to isto lice umiješano u prijavljeni slučaj korupcije.
U Prijedlogu zakona se i lica koja prijavljuju korupiju obavezuju da prvo interno prijave korupciju unutar institucije, a zatim da samo, ukoliko postoji sumnja na nepravilnosti ili ukoliko postupak traje predugo, prijavitelj može prijaviti korupciju drugim institucijama.
Transparensi internešnel BiH je ukazao na potrebu omogućavanja eksternog prijavljivanja u svakom slučaju, zbog ubrzavanja procesa, zaštite lica koje prijavljuje korupciju i izbjegavanja mogućnosti neprimjerenog djelovanja na ta lica u okviru same institucije.
Ukazano je i na to da definisanjem visokih sankcija za lažno ili neosnovano prijavljivanje može doći da dodatnog obeshrabrivanja potencijalnih prijava, posebno ako se na lica koja prijavljuju stavi teret dokazivanja.
Takođe, neophodno je skratiti rokove za utvrđivanje statusa prijavitelja korupcije, kako bi im se što prije omogućila zaštita i spriječile štetne radnje prema njima, koje u velikom broju slučajeva dolaze upravo od njihovih nadređenih koji su predmet prijave. (Srna)