BANJALUKA, Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić izjavila je da je u proteklom periodu doneseno pet osnovnih zakona u oblasti zaštite životne sredine, koji su usklađeni sa evropskim direktivama.
Golićeva je dodala da Srpska ima više od 15 pravilnika i podzakonskih akata i uredbi iz ove oblasti.
Ona je najavila da je za naredni period predviđeno inoviranje zakona o zaštiti životne sredine o vazduhu, jer su se pojavile nove direktive.
Poslanik NDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Zdravko Krsmanović smatra da je potrebno više uraditi na čišćenju rijeka od smeća, ali i na sanaciji divljih deponija, što se može uraditi u saradnji sa lokalnim zajednicama.
On je, tokom rasprave o izvještaju o izvršenju plana rada i finansijskog plana Fonda za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske za 2013. godinu, preporučio da budu proširena zaštićena područja kojih je u Srpskoj ispod dva odsto.
Krsmanović je napomenuo da Fond treba da ima dobru saradnju sa resornim ministarstvom, nevladinim organizacijama i međunarodnim finansijerima.
Poslanik SNSD-a Dragoljub Davidović rekao je da je iz sredstava Fonda u 2014. godinu preneseno više od milion KM koja nisu utrošena u 2013. godini, što bi moglo predstavljati problem u vezi sa potencijalnim donatorima.
On je predložio da se dio tih sredstava usmjeri na edukaciju ljudi iz ove oblasti u pojedinim lokalnim zajednicama koje trenutno nemaju takvih kapaciteta.
Poslanik NS-a Adam Šukalo smatra da je potrebno sa rukovodstvom lanaca supermarketa razgovarati o tome da se daju papirne ili biorazgradive kese, te će na taj način rijeke i ukupna životna sredina biti čišći. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
O kakvim vi zakonima pričate i zaštiti životne okoline,kada ste dali 108 koncesija na prirodna bogatstva ove jadne i napaćene zemlje.Gradite termo elektrane na ovom malom prostoru kada čitav svijet donosi odluke i zakone o gašenju elektrana.Uništavate najljepše bisere prirode rijeku neretvu,bosnu i još niz malih rječica na kojima gradite kobajagi neke elektranice da ne kažem praonice para.VI na rijeci bosni negdje od kaknja do doboja gradite 25 hidro elektrana a od doboja do modriče 7.To je ukupno 32,bar će mo se složiti u zbiru.Vi ste napravili od moje lijepe zemlje bogatog siromaha koji prodaje iz kutije poslednji biser.A šta će mo onda.Smjenit će mo mi vas ili će te pobjeći sami,ali šta nam to vredi kada nam nanesete ovakvo zlo.Pošto vjerovatno neznate jer vas to i ne interesuje KONCESIJA po definiciji znači TRAJNO UNIŠTAVANJE PRIRODNOG BOGATSTVA I FLORE I FAUNE.Io čemu vi to pričate o kakvim zakonima i podzakonima.SRAM DA VAS BUDE.