BANJALUKA, Republika Srpska u prvom polugodištu ove godine zabilježila je pad izvoza za jedan odsto, dok je uvoz smanjen za 6,9 odsto u odnosu na isti period lani, a ti pokazatelji, prema riječima domaćih privrednika i ekonomista, upozoravaju da recesija kuca na vrata.
Najveći pad izvoza zabilježen je u sektoru životinjskih i biljnih ulja, masti i voska i to za 59,1 odsto, a u stopu ih prate i sektori energije, te mineralnih goriva i maziva, gdje je zabilježen minus od po 27,1 odsto.
Prema podacima Zavoda, Srpska je najviše izvezla električne energije i to 140 miliona KM, dok je najviše uvezeno lijekova, u vrijednosti od 93 miliona KM.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Dragutin Škrebić ističe da se recesija već neko vrijeme osjeća u zemljama Evropske unije, koja se neminovno preliva i na našu privredu.
– U sektoru drvoprerade bilježi se mnogo manja potražnja nego lani, a ista stvar je i u tekstilnoj i kožarskoj industriji. Sve to je posljedica recesije u EU, koju mi nespremno dočekujemo. Kada nas je 2008. godine pogodila ekonomska kriza, probleme smo rješavali tek kada su stigli. Sada trebamo drugačije djelovati i ići im u susret – smatra Škrebić.
Ekonomista Zoran Pavlović ističe da su pokazatelji spoljnotrgovinske razmjene prvi znak recesije koja kuca na vrata domaće privrede.
– Pad u domenu izvoza rezultat je prestanka rada Rafinerije Brod, a na negativne pokazatelje uticalo je i smanjenje proizvodnje rude za Zenicu. Pad potrošnje građana glavni je razlog smanjenja uvoza. Domaćinstvima rastu troškovi života i građani nemaju novca za robu iz uvoza. Problem koji imamo sa odlivom radne snage dodatno se negativno održava na sve te pokazatelje – rekao je Pavlović.
Partneri
Najviše robe u prvih šest mjeseci ove godine Srpska je izvezla u Italiju i to u vrijednosti od 291 milion KM, te u Srbiju, gdje su plasirani proizvodi vrijedni 228 miliona KM.
Te dvije zemlje najveći su spoljnotrgovinski partneri Srpske, što potvrđuju i podaci o uvozu. Tako je Srbija u RS plasirala robu vrijednu 428 miliona KM, dok je uvoz iz Italije iznosio 335 miliona. Anita Janković-Rečević/Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
pa kad ste uzeli kinesko-rusku strategiju i organizaciju rada. Nije fora u kvantiteti nego u kvaliteti i znanju! Zbog lopovske kradje politicara svi pametni su se vec izselili. Sta ostaje BIH nego da i dalje cuva ovce