BANJALUKA, Proizvođači organske hrane daju zeleno svjetlo i nadaju se što skorijem usvajanju zakona o organskoj proizvodnji RS, koji bi omogućio da domaće poljoprivredne službe i instituti sertifikuju organske proizvode, što bi za njih značilo veliko olakšanje u radu.
Naime, novim zakonom koji je razmatrala Narodna skupština RS stvorio bi se pravni osnov da Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS domaćim kontolnim institucijama dozvoli da obavljaju akreditaciju i sertifikaciju organskih proizvoda po međunarodnim standardima. Ovo bi ujedno značilo i stvaranje boljih uslova za širenje obima organske proizvodnje u RS.
Dragan Jokić, prnjavorski proizvođač organske hrane, izrazio je nadu da će domaći instituti što prije biti sertifikovani za organsku proizvodnju.
“Mi smo do sada svake godine samo za sertifikovanje našeg biljnog organskog programa davali između u 2.000 i 2.500 KM. Prvo smo taj novac davali strancima, a sada sertifikacijskoj kući u vidu strane i domaće kooperacije s centralom u Sarajevu. Mnogo lakše bi nam bilo ukoliko bismo imali domaće stručnjake i savjetodavne službe u Banjaluci koje bi nam mogle pomoći na terenu nakon čega bismo i taj novac za sertifikaciju ostavili ovdje”, objasnio je Jokić.
On je rekao kako organska proizvodnja u RS ima budućnosti i da su tokom proteklih sedam godina, koliko se bave ovim vidom proizvodnje, uvijek veoma brzo uspijevali da prodaju sve svoje proizvode na domaćem tržištu.
“Na našoj farmi proizvodimo organsko đubrivo, zatim organsku pšenicu, kukuruz, a uskoro planiramo da startamo i s proizvodnjom heljde”, rekao je Jokić.
Dok se poljoprivrednici nadaju što skorijoj implementaciji ovog zakona o organskoj proizvodnji, procedura njegovog donošenja je u nacrtnoj fazi prošla kroz raspravni postupak u Narodnoj skupštini RS, a uskoro bi trebalo da se nađe na programu usvajanja.
Miroslav Milovanović, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, tokom skupštinske rasprave, istakao je da novim zakonom resorno ministarstvo može ovlastiti kontrolnu organizaciju za obavljanje poslova kontrole i sertifikacije u organskoj proizvodnji.
“Kontrolna organizacija treba da ima status pravnog lica i mora biti akreditovana u skladu sa domaćim, evropskim i međunarodnim standardima, te ispunjavati uslove u pogledu tehničke opremljenosti i kadrovske osposobljenosti, navodi se u obrazloženju ovog nacrta zakona.
Bojan Kecman, portparol resornog ministarstva, dodao je da je donošenje novog zakona o organskoj proizvodnji neophodno s obzirom na to da je 2007. godine stupila na snagu Uredba Savjeta EU o organskoj proizvodnji i označavanju organskih proizvoda. On je podsjetio da Ministarstvo poljoprivrede organsku proizvodnju subvencioniše sa 250 KM po hektaru.
U resornom ministarstvu podsjetili su da Nacrt zakona o organskoj proizvodnji RS, između ostalog, ima za cilj da se proizvodi hrana visokog kvaliteta koja će doprinijeti očuvanju ljudskog zdravlja, životne sredine, te održavanju plodnosti zemljišta.
Hrana bez hemikalija
Organska proizvodnja podrazumijeva uzgajanje uz poštivanje strogih pravila o nekorištenju pesticida, herbicida i ostalih hemikalija.
Njiva na kojoj se uzgaja organska hrana mora biti najmanje tri godine bez hemikalija. Problemi sa štetočinama rješavaju se postavljanjem zamki i mamaca i korištenjem životinjskih vrsta koje su prirodni neprijatelji štetočina. Kada je riječ o organskoj hrani životinjskog porijekla, u ishrani životinja se ne smiju koristiti hormoni koji vještački pospješuju rast. Nezavisne novine