BEOGRAD, Da Srbija ima veće rezerve domaćeg gasa cijena za krajnjeg potrošača bi bila mnogo niža. Na cijenu utiče i skup transport preko Mađarske.
Srbija nema najjeftiniji gas u regionu. Uporednim pregledom cijena jasno se vidi da je naša zemlja tek četvrta na listi, i to poslije Rumunije, Hrvatske i Bugarske čija domaćinstva gas plaćaju jeftinije. Istovremeno, dok Srbija za 1.000 kubika uvoznog ruskog gasa plaća 354 dolara, i to bez taksa, Hrvatska za iste količine izdvaja 274, Rumunija 150 dolara, a Bugarska 298 dolara.
Vojislav Vuletić, predsjednik Udruženja za gas Srbije, potvrđuje da bi cijena gasa u Srbiji bila niža samo ukoliko bi domaće rezerve gasa bile veće. A ne svega pet odsto ukupno potrebnih količina.
– S tako malim učešćem domaćih rezervi gasa, Srbija nije u situaciji da „pegla” razlike u cijeni između uvoznog i domaćeg gasa što sve druge zemlje rade – objašnjava on.
Samo ukoliko bi se dogodilo da se otkriju nova nalazišta gasa u Srbiji, i to u znatno većim količinama, cijena gasa bi i za krajnje potrošače mogla biti niža. Ovako plaćamo previsoku cijenu gotovo stopostotne uvozne zavisnosti – izričit je Vuletić.
Upitan šta će se dogodili s cijenom poslije izgradnje „Južnog toka”, Vuletić objašnjava da će se cijena i tada formirati u zavisnosti od kretanja cijene sirove nafte na svjetskoj berzi, s tim što će Srbija tada ubirati vrlo visoku taksu do tranzita.
Na konstataciju da smo četvrti u regionu po visini cijene gasa, Vuletić kaže da se s Hrvatskom i Rumunijom ne možemo porediti, jer one imaju znatno veće količine domaćeg gasa.
– Hrvatska ima skoro 50 odsto domaćeg gasa koji čak i izvozi Italijanima budući da oni imaju razvijenu industriju i troše velike količine gasa – pojašnjava Vuletić.
S tolikim učešćem domaćeg gasa u ukupnoj potrošnji Hrvatska ima nižu krajnju cijenu, jer je manje zavisna od uvoza i razliku između svjetske i domaće cijene gasa lako može da „pegla”. Slična je situacija i s Rumunijom koja takođe ima oko polovine ukupnih potreba gasa iz domaćih rezervi.
Ne treba, ističe on, zaboraviti i previsoku cijenu transporta preko Mađarske gdje za 1.000 kubika Srbija plaća i do 60 dolara, kao i penale koje plaća zato što leti povlači četiri puta manje gasa nego zimi.
Istovremeno, ne može se prenebregnuti ni činjenica da je tranzitna taksa za Srbiju skoro šest puta viša nego za ostale zemlje koje su u Evropskoj uniji, ali to je tako predviđeno ugovorom. Politika