BIJELJINA, Prošlogodišnji izvoz hrane u odnosu na 2012. godinu veći je u Republici Srpskoj za 14,6 miliona KM ili 7,8 odsto, rekao je sekretar Udruženja za poljoprivredu i prehrambenu industriju u Privrednoj komori Srpske Slavko Stevanović.
To je uz povećani uvoz od 1,5 odsto dovelo do smanjenja debalansa za 3,2 miliona KM i povećanja pokrivenosti uvoza izvozom sa 27,5 odsto na 29,1 odsto.
Rukovodeći se podacima Zavoda za statistiku Republike Srpske, Stevanović je rekao da je u prošloj godini ostvaren rekordan izvoz hrane, u kojem je mlijeko najzastupljenije, te da je ovakvim rezultatima nastavljen višegodišnji trend bržeg rasta izvoza od uvoza, odnosno pad debalansa i trenda rasta pokrivenosti uvoza izvozom.
Značaj ove dinamike kretanja, dodao je Stevanović, vidi se iz primjera da je pokrivenost uvoza izvozom u 2005. godini bila 10,1 odsto, te da se rezultati ostvaruju u vremenu svjetske ekonomske krize i recesije u većini zemalja.
“Ostvareni rezultati na nivou BiH su lošiji, što se vidi iz porasta izvoza za svega 1,3 odsto i porasta uvoza za 13 odsto, odnosno debalans je povećan za 17 odsto, a pokrivenost uvoza izvozom je smanjena sa 25,3 odsto na 22,7 odsto”, naveo je Stevanović.
Posmatrano po grupama proizvoda /podaci za jedanest mjeseci/, najveći izvoz ostvaren je kod mlijeka, konditorskih proizvoda, šećera, ribe i prerađevina voća i povrća, a najveći uvoz kod stočne hrane, žitarica, pića, konditorskih proizvoda, mesa i mesnih prerađevina, kod kojih je istovremeno ostvaren i najveći debalans.
Kod stočne hrane uvoz je veći od izvoza za 101 milion KM, kod žitarica 96 miliona KM i kod pića 85 miliona KM, što ukupno, za ove tri grupe proizvoda /od 24 grupe/ iznosi 282 miliona KM ili 54 odsto ukupnog debalansa hrane, pića i duvana.
“Što se tiče zemalja regiona, naši proizvodi su i dalje najprisutniji na tržištima u Hrvatskoj, Srbiji i drugim zemljama Ugovora CEFTA 2006, iz kojih se najviše i uvozi, te u zemljama EU, kao i SAD, Kanadi, Ruskoj Federaciji i Australiji”, navodi Stevanović. Srna