BANJALUKA, Uprkos kriznom periodu za građevinarstvo u RS veliki broj domaćih firmi iz tog sektora svakodnevno se bori za osvajanje što većeg broja poslova na domaćem terenu, ističući da bi im vjetar u leđa mogla dati država ukoliko bi imali prednost na tenderima za izvođenje javnih poslova.
Proizvođači građevinskog materijala u RS smatraju da domaće tržište treba da prepozna visoki kvalitet domaćih građevinskih materijala, urađenih po evropskim licencama i standardima.
Borko Radinković, direktor Fabrike za proizvodnju betonskih proizvoda “Binis” iz Banjaluke, istakao je kako je namjera ovog preduzeća da što više svojih proizvoda ugradi u buduće projekte građenja autoputeva u RS i BiH. On je istakao da je problem što se u RS nedovoljno vjeruje domaćim proizvodima, iako su urađeni po visokim evropskim standardima, što potvrđuje i to da su proizvodi kompanije “Binis” ugrađeni u veliki broj objekata na prostorima bivše Jugoslavije.
“Nagrade i priznanja osvojeni na brojnim sajmovima građevinarstva potvrda su našeg kvaliteta”, rekao je Radinković.
On je dodao da se u asortimanu “Binisa” posebno izdvajaju grupe proizvoda kao što su transportni beton, cijevi, šahtovi, ploče, ivičnjaci blokovi, kanalice i drugi. Preduzeće trenutno radi i na analizama mogućnosti realizacije novih izvoznih projekata.
U “Binisu” posebno ukazuju da rade na programu kanalizacionih sistema urađenih po njemačkoj tehnologiji sa garancijom od preko 100 godina.
“Radi se o sistemu koji obezbjeđuje potpunu sigurnost, ali kod njegovog plasmana imamo ogroman problem zbog strašne tržine konkurencije stvorene zbog ogromnog uvoza plastičnih cijeni na naše tržište”, naglasio je Radinković.
Momčilo Savičić, direktor Tvornice opekarskih proizvoda (TOP) iz Banjaluke, istakao je da se kupovinom domaćih proizvoda pored vrhunskog kvaliteta puni republički budžet i stvaraju uslovi za zaposlenje novih radnika.
“Ideju važnosti kupovine domaćih proizvoda treba da uvidi svaki dom jer se njenim širenjem na najbolji način radi za dobrobit zemlje”, ocijenio je Savičić.
Naglasio je da je građevinski sektor RS izložen nelojalnoj konkurenciji, posebno sa stanovišta kvaliteta i damping cijena. Takvi uslovi, prema njegovim riječima, jako loše utiču na domaću proizvodnju zbog čega su apsolutno neravnopravni sa drugim privredama u okruženju.
“Tražili smo da pri javnim tenderima pravo prvenstva imaju domaći proizvodi čime bi u velikoj mjeri bio olakšan naš položaj”, rekao je Savičić.
Banjalučki TOP je proizvođač visoko kvalitetnih opekarskih proizvoda zastupljenih u stanogradnji i drugim građevinskim objektima i zapošljava 86 radnika.
“Najvećim dijelom smo orijentisani na domaće tržište. Trenutno uspješno radimo sa Crnom Gorom, dok nam je jako teško izaći na hrvatsko tržište jer su oni napravili velike barijere zahtijevanjem ogromnog broja skupih sertifikata. Ovo je nefer pozicija jer BiH njima ne traži takve uslove da bi ušli na ovo tržište”, rekao je Savičić. Nezavisne novine