BEOGRAD, Na osnovu CEFTA sporazuma, od juče više ne važi privilegovani položaj pri javnim nabavkama koji su do sada imale kompanije iz Srbije.
Do sada je u Srbiji na sto javnih nabavki, u prosjeku, samo jednu dobijao inostrani ponuđač. Očekivanja nadležnih su da će se ukidanjem privilegovanog položaja za domaće kompanije povećati konkurencija, ali i uštedjeti novac u bužetu.
Osim ušteda, otvara se i mogućnost da srpske firme konkurišu na tendere u zemljama potpisnicama CEFTA.
„Tržište je bilo u priličnoj mjeri zatvoreno zato što su domaći ponuđači imali prilično veliku prednost u odnosu na inostrane, od čak 20 odsto. Druge zemlje su takođe imale preferencijalne tretmane za domaće, ali ovaj naš procenat je mislim bio najveći“, objašnjava Danilo Pejović, “Transparenta Srbija”.
“20 odsto prednosti, kada je reč o kriterijumu najniže moguće cijene, znači da možete za toliko da budete skuplji i onaj ko je raspisao tender mora da vam da posao. Kada je reč o kriterijumu najpovoljnije ekonomske ponude onda je stvar još gora. Domaći ponuđač tada može da bude još nepovoljniji u smislu garancijskog održavanja, rokova plaćanja i isporuke“, kaže Pejović.
B 92