BANJALUKA – Dok termoelektrane u Republici Srpskoj sve češće obustavljaju proizvodnju zbog nedostatka uglja, BiH je i u ovoj godini istim tempom nastavila da izvozi ovaj energent, najviše u Srbiju.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH za 11 mjeseci ove godine je izvezeno 876.000 tona uglja u vrijednosti skoro 132 miliona maraka, od čega je čak 856.000 tona vrijednosti 128,6 miliona otišlo u Srbiju.
Pod pretpostavkom da kamion u prosjeku vozi oko 20 tona, prosta računica pokazuje da je svakog dana 120 kamiona napustilo zemlju sa ovim energentom za kojim domaće elektrane vape.
Ovogodišnji izvoz će, prema ovim podacima, ostati na nivou prošlogodišnjeg kada je za cijelu godinu izvezeno 970.000 tona uglja u vrijednosti 164,7 miliona KM, od čega je 944.482 tone vrijedih skoro 160 miliona takođe išlo za Srbiju.
Podaci UIO pokazuju da je izvoz uglja eksplodirao 2022. godine kada je izvezeno čak 984.943 tona uglja za koji je naplaćeno 154,2 miliona maraka, a godinu ranije svega 195.000 tona za 26,5 miliona maraka.
Najveći dio je i tada otišao u Srbiju.
Inače, iz BiH se u Srbiju najviše izvozi mrkog uglja, koji koristi i RiTE „Ugljevik“.
Ovo preduzeće je, da podsjetimo, ovog mjeseca dva puta prekidalo proizvodnju upravo zbog nedostatka ovog energenta.
Direktor RiTE „Ugljevik“ Diko Cvijetinović kaže za CAPITAL da će termoelektrana biti na mreži dok se vrijeme malo stabilizuje.
Tvrdi da uglja ima, ali da ne mogu da dođu do njega zbog lošeg vremena.
Dok Srpska spašava Srbiju energetskog kolapsa, radnici ovog preduzeća mjesecima apeluju na nadležne da se uozbilje i traže trajno rješenje koje bi obezbijedilo nesmetan rad rudnika i elektrane u narednim godinama.
Situacija nije bolja ni u Gacku, gdje su rezerve uglja na minimumu.
Zanimljivo je da je preko 40 preduzeća svojim kamionima izvozilo ugalj iz BiH u ovoj godini, a da jedan dio njih ima sjedište u Gacku i Ugljeviku, gdje su jedine termoelektrane u RS.
Ekonomista Zoran Pavlović smatra da se izvozom uglja u vremenu kada je energetski sistem pred kolapsom podstiče gubitak radnih mjesta, poreza i doprinosa i dodatne vrijednosti.
On predlaže da se izvoz pod hitno obustavi do normalizacije situacije.
„Izvoziti ugalj, a nemati ga za potrebe termoelektrana je najveći grijeh koji vladajuća struktura može da napravi svojim građanima jer alternativa domaćoj proizvodnji je uvoz po mnogostruko većoj cijeni“, kaže Pavlović.