BANJALUKA, Uvoz naftnih derivata u BiH za prvih osam mjeseci ove godine smanjen je za 38,51 odsto u odnosu na isti period lani, podaci su Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
Službenik za odnose s javnošću u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS Aleksandra Vukašinović istakla je da je radom Rafinerije nafte u Brodu znatno smanjen uvoz naftnih derivata iz zemalja u okruženju, prvenstveno iz Hrvatske, Austrije, Mađarske i Srbije.
– Snabdijevanje tržišta Srpske gorivom proteklih godina ostvarivalo se prvenstveno uvozom. Pokretanjem proizvodnje u brodskoj rafineriji znatno se izmijenila slika o izvorima snadbijevanja domaćeg tržišta ovim proizvodom – rekla je Vukašinovićeva.
Ona je istakla da je u prvih devet mjeseci ove godine u Srpsku uvezeno 71.267 tona naftnih derivata, vrijednosti oko 57 miliona maraka.
– U istom periodu RS je izvezla više od 70.000 tona ovih derivata, vrijednosti oko 34 miliona maraka. Najveće količine izvezene su u Srbiju, Crnu Goru i Hrvatsku – kazala je Vukašinovićeva.
Ona je podsjetila je da je prošle godine potrošeno ukupno 450 hiljada tona naftnih derivata, od čega više od 92 hiljade tona motornih benzina, oko 204,2 hiljade tona eurodizela, a 122,3 tona lož-ulja.
U ukupnoj strukturi potrošnje goriva najveći udio imaju eurodizel i to 45,7 odsto i lož-ulje sa 27,4 odsto.
Gas
Aleksandra Vukašinović je istakla da je ove godine u odnosu na prethodne u Srpsku znatno smanjen i uvoz prirodnog gasa.
– Ove godine uvezli smo za oko 61,1 odsto manje gasa u odnosu na lani. Srpska raspolaže preduzećima koja se bave transportom i distribucijom prirodnog gasa što doprinosi unapređivanju stanja ovog energenta na domaćem tržištu – dodala je Vukašinovićeva. Glas Srpske
12 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ahhahah, uvezli 71 hiljadu tona sirove nafte za 57 miliona, a izvezli 70 hiljada tona gotovih proizvoda za 34 miliona.
Nešto u toj računici ne valja 🙂
😀 😀 😀 😀 😀
aaaaaaaaahahahahahaaaaa
to je taj pozitivni bilans :)))
ja vise ovakve vijesti i ne citam, cini se da ovi iz ministarstva za istrazivanje ruda i gubljenje vremena imaju bonus na svaki pozitivan clanak o rafineriji 😀
Mislim da bi ovaj tekst neko iz srednje ekonomske škole sastavio i ukazao na nedostatke i promašaje sa proizvodnjom i uvozom nafte i naftinih derivata. U cijelom svijetu se snizavaju cijene nafte i naftinih derivata samo su kod nas u” betonirate”
Za razliku od ovih iz Glasa ili same Vukasinovicke, Bosman je pismen pa je napisao naftin derivat. Proizvodi izvedeni iz nafte su derivati od nafte ili naftini derivati (a ne naftni).
Pored bisera da je vrijednost uvoza skoro 70% veca od vrijednosti izvoza skoro iste kolicine derivata, jos veca glupost je da je uvoz plina manji za 61,1% jer Srpska raspolaze sa preduzecima za transport i distribuciju plina :))) I prije smo imali ta ista preduzeca, sad ih imamo jos manje jer je Gas promet iz Istocnog Sarajeva preuzeo Srbijagas…
Pitam se hocemo li dobiti ijednu izjavu od nekog ministra ili portparola, a da nije ocigledna nebuloza??
@b191:
Ti ocigledno imas problem da stvari citas ne onako kako su napisane, vec kako bi zelio da su napisane?! U clanku se nigdje ne spominje uvezena nafta, vec samo derivati. Informacija da je u Srpsku kolicna uvezenih i izvezenih derivata podjednaka je pozitivna informacija kada se gleda trend.
@Akcionar:
Ja bih ovu neboluzu oko gasa prije pripisao nasim nepismenim novinarima.
Podjednaka u kolicinama,ali ne i parama!!
Imenjace ne lupetaj vise molim te, narod nam se smije.
Daj neku pametnu!
@BL
Buraz, ako nismo uvozili sirovu naftu, odakle smo izvozili derivate? Ili je napravljena neka bušotina u Lijevču, ili pod Majevicom, a da nismo informisani.
@Lemi:
Iz novcanih cifri o uvozu i izvozu derivata ne moze se nista zakljuciti. Prije svega zato sto nije poznato koji su to derivati, tj. koja je struktura tog izvoza i uvoza. Ako pretpostavimo da je struktura slicna, to je opet pozitivna stvar jer to znaci da su domaci derivati jeftiniji od derivata INA-e ili MOL-a koji se uvoze.
@b191:
Imas problem sa artikulisanjem misli. Komentarisemo clanak, a u clanku nigdje ne stoji bilo sta vezano za sirovu naftu. Govorimo o derivatima nafte.
@za lemija
Burazeru, ne vidim nikakav problem, niti vidim da je išta neartikulisano. Šta mi izvozimo, ako nismo prije toga uvezli? Ili ti znaš za neko nalazište nafte u RS, a ostali nisu svjesni toga
b191 je u pravu samo cu toliko reci
Ona je istakla da je u prvih devet mjeseci ove godine u Srpsku uvezeno 71.267 tona naftnih derivata, vrijednosti oko 57 miliona maraka.
– U istom periodu RS je izvezla više od 70.000 tona ovih derivata, vrijednosti oko 34 miliona maraka
posto nekima treba stalno crtati i dodatno objasnjavati, iz ovih gore redova se vidi da je uvezeno i izvezeno KOLICINSKI isto, a, novcano, znatno razlicito.
Lemi!
Nemoj molim te brukati nam ime ovim komentarima.