BANJALUKA, Od 500 uzoraka domaćeg sirovog mlijeka, koje je proteklog vikenda kontrolisao Veterinarski institut “Dr Vaso Butozan” iz Banjaluke, samo jedan je pokazao nivo aflatoksina veći od dozvoljenog, dok su sva mlijeka i mliječni proizvodi koji su na tržištu ispravni.
Ovo je potvrdio Drago Nedić, direktor Veterinarskog insituta, pojašnjavajući da su kontrolisali sve otkupne stanice sirovog mlijeka od kojih Mlijekoprodukt iz Kozarske Dubice otkupljuje mlijeko. Kontrolom je utvrđeno da se radi o farmi sa područja Posavine.
“Mi smo kontrolisali određen broj uzoraka domaćih mliječnih proizvoda i svi uzorci su bili ispravni, nismo našli aflatoksin. Ovo sve pokazuje da su institucije reagovale pravovremeno i da se kompletna situacija sa mlijekom prati, a sve u cilju zaštite zdravlja građana i potrošača”, kazao je Nedić.
On je istakao da je Mlijekoprodukt obustavio otkup mlijeka sa farme na kojoj je pronađen aflatoksin i da je na tu farmu upućena veterinarska inspekcija, koja će uzeti ponovo uzorke mlijeka i stočne hrane i na osnovu toga preduzeti dalje mjere.
Stručnjaci pojašnjavaju da je potrebno 20 godina svakodnevno piti 20 litara mlijeka sa povećanim nivoom aflatoksina, da bi se osjetile posljedice, i dodaju da ne treba širiti paniku.
Nadležne bh. inspekcijske službe i dalje kontrolišu sve pošiljke mlijeka koje su namjenjne domaćem tržištu, a najnovije kontrole pokazale su da sirovo mlijeko iz Njemačke, Mađarske, Slovenije i Srbije sadrži povećanu koncetraciju aflatoksina.
Ljubomir Kalaba, direktor Kancelarije za veterinarstvo BiH, je kazao da se radi o neprerađenom mlijeku, što znači da se ono sigurno ne nalazi na policama u prodajnim objektima.
“Kada je u pitanju preporuka potrošačima, ponavljam nema mjesta panici a mi stalno obavještavamo kroz medije koje mlijeko je neispravno”, kazao je Kalaba.
Uprava za inspekcijske poslove Zapadnohercegovačkog kantona obavijestila je građane i trgovce da je kod još dvije serije mlijeka utvrđena povišena koncentracija štetnog aflatoksina.
“Riječ je o slijedećim proizvodima i to Vindija d.d. – Trajno mlijeko 0,9 odsto mliječne masti, pakovanje od jedne litre, s rokom trajanja do 17.06.2013. godine i Ljubljanska mlekara – Trajno mlijeko – Alpsko omega 3 1,6 odsto mliječne masti, takođe u litarskom pakovanju i rokom trajanja do 30.03.2013. “, precizirali su u ovoj Inspekcijskoj službi. CAPITAL ba