BANJALUKA, Kriza evra i sva dešavanja oko te valute ostaviće dosta veliki negativan uticaj i na domaću ekonomiju – upozorio je u izjavi za Srnu izvršni direktor Udruženja ekonomista Republike Srpske Svot Saša Grabovac.
“S obzirom na veliku vezanost našeg izvoza, koji je jedna od rijetkih pozitivnih stvari u domaćoj ekonomiji, nažalost možemo očekivati veliki negativan uticaj svega ovoga što se dešava”, rekao je Grabovac naglašavajući da u prvom redu misli na Italiju, koja je veliki spoljnotrgovinski partner BiH.
On je upozorio da bi i velike italijanske banke koje postoje u BiH – Unikredit i Inteza San Paolo mogle doći u problem.
Prema njegovim riječima, situaciju poboljašava činjenica što su banke u BiH dosta dobro kapitalizovane i što su prema adekvatnosti kapitala dosta veće od onih u EU.
Grabovac ističe da se može očekivati i dalji pad investicija ukoliko ne dođe do nekog radikalnog zaokreta kada je riječ o Kini, Rusiji ili drugim značajnim zemljama, odnosno dovođenje investitora iz tih zemalja, o čemu se ovih dana priča, donekle bi moglo ublažiti posljedice dešavanja u EU.
On je rekao da je kriza evra plod neracionalnog trošenja pojedinih država Evropske unije, odnosno neodgovornog prezaduživanja, i da predstavlja veliki problem ne samo za Evropsku uniju, nego i za čitavu svjetsku ekonomiju.
Prema njegovim riječima, stvaranje evra je bio veliki politički projekat u koji se ušlo dosta nespremno.
“Mnogi su ukazivali na brojne nelogičnosti u uvođenju evra, od kojih je osnovna da postoji jedinstvena valuta, ali ne i jedinstvena monetarna i fiskalna politika. Mnogi su ukazivali na to, Velika Britanija i još neke zemlje nisu dozvolile uvođenje evra, jer su predosjetile da nešto u samom početku ne štima”, podsjetio je Grabovac. Srna