SOKOLAC, Lokalne vlasti na Sokocu prijete zatvaranjem Doma zdravlja, koji pokriva 11.600 stanovnika tog kraja prijavljenih u Fondu zdravstva.
Zaposlene ljekare i medicinsko osoblje brine neizvjesnost i traže garancije da neće ostati bez posla i bez plata.
V. d. direktora Doma zdravlja Adrijana Stanar kaže da ova zdravstvena ustanova prema novoj sistematizaciji treba da ima 60 zaposlenih, a da ih je sada 78.
– Tražimo način da taj problem što prije riješimo. Ove godine pet radnika ide u penziju, a šansu da broj zaposlenih uskladimo sa sistematizacijom vidimo u početku rada Zavoda za forenzičku psihijatriju, gdje bi mogao da bude usmjeren dio naših radnika – rekla je ona.
Medicinska sestra Mirjana Krsmanović kaže da svi zaposleni žele da se riješi problem, ali da se plaše za egzistenciju.
Juče su zaposleni u Domu zdravlja “Dr Ljubomir Ćeranić” na Sokocu imali sastanak sa načelnikom opštine Milovanom Cickom Bjelicom, koji je došao u pratnji Milana Tupajića, bivšeg načelnika opštine, a sada penzionera sa stručnim ispitom stečajnog upravnika.
Kako je rečeno, Tupajić je taj koji treba da ispita pravne osnove za pokretanje stečaja.
– Dom zdravlja “Dr Ljubomir Ćeranić” Poreskoj upravi duguje 1,9 miliona maraka, a ako se tome dodaju obaveze prema fondovima i ostalim povjeriocima, ukupan dug je 3,6 miliona maraka. Zbog toga je dolazilo do blokade računa – kazao je Bjelica.
Rečeno je da se razmišlja o “kontrolisanom stečaju” ove ustanove.
– Tražimo najbolje moguće rješenje i o tome smo razgovarali sa predstavnicima resornog ministarstva i Fonda zdravstvenog osiguranja. Ne radi se o klasičnom stečaju, jer je ovo specifična ustanova koja mora da nastavi sa radom. Riječ je o planu reorganizacije kao načinu ozdravljenja – rekao je Bjelica.
Navodno je stečaj predložio ministar zdravlja u ostavci Ranko Škrbić na sastanku sa opštinarima u februaru.
Bjelica kaže da ovaj problem treba rješavati zajedno sa ostale dvije zdravstvene ustanove u Sokocu, Psihijatrijskom klinikom, u kojoj će takođe doći do reorganizacije, i novoosnovanim Zavodom za forenzičku psihijatriju, koji bi ove godine trebalo da počne sa radom.
Predsjednik Sindikata zdravstva i socijalne zaštite RS Milenko Granulić rekao je da nema govora o stečaju Doma zdravlja u Sokocu jer im niko ne bi oprostio dugove. Granulić kaže da se nikada nije desilo da neka zdravstvena ustanova ode pod stečaj, a ima i drugih milionskih gubitaša u RS, među kojima je i Univerzitetski klinički centar u Banjaluci.
– Raspoloženje načelnika opštine je takvo da to ne bi bio stečaj, nego bi dio radnika bio prebačen u Zavod za forenzička ispitivanja i to je taj kontrolisani stečaj – rekao je Granulić.
Sastanak
Situacija, kada je riječ o sljedećim koracima u Domu zdravlja Sokolac, mogla bi da bude jasnija poslije sastanka koji će se održati iduće srijede, 13. marta, u Sokocu, a kojem bi trebalo da prisustvuju i predstavnici Granskog sindikata. Glas Srpske