LONDON/NJUJORK, Dolar je juče na svjetskim deviznim berzama izgubio nešto od pređašnje dvonedjeljne maksimalne vrijednosti prema evru i jenu, zbog sve jačeg strahovanja od novih problema na globalnom kreditnom tržištu, dok su cijene akcije u Evropi bili mješovite.
Američka valuta je prvo oslabila u Aziji, nakon što je Standard purs snizio dužnički rejting za tri najveće američke osiguravajuće firme i poslije informacije Vol strit žurnala da finansijskoj grupi Leman braders treba četiri milijarde dolara svježeg kapitala da bi normaizovala finansijski položaj.
U takvoj tržišnoj klimi dolar je opao na matičnoj njujorškoj berzi na 1,5594 za evro, što je slabije u odnosu na 1,5537 od ponedjeljka. Istovremeno je “zelena valuta” pala na 104,29 jena, prema prethodnih 104,43.
Prema najnovijem tumačenju berzanskih stručnjaka, čije mišljenje prenosi agencija Blumberg, dolar bi do kraja ove sedmice mogao da oslabi na 1,57 za evro.
Zajednička valuta 15 članica Evropske unije je na tržištu u Njujorku blago napredovala prema japanskom konkurentu – na 162,63 jena – prema 162,26 ostvarenih u ponedjeljak.
U cjelini gledano, dolar je juče bio u defanzivi najviše pod uticajem procjene da će kompanija Leman braders u drugom tromjesečju ostvariti poslovni gubitak od 50 do 75 centi po akciji.
Antidolarska klima bila je juče uočljiva i na osnovu pada indeksa američke novčane jednice prema valutama šest glavnih trgovinskih partnera SAD. Taj dolarski indikator je, naime, opao 0,3 odsto, na 72,698 što je najniži nivo od 29. maja.
Berzanski eksperti su u ponedjeljak većinski “tipovali” da se kratkoročno posmatrano može očekivati ograničen rast, a ne pad američke valute, ali je ta prognoza izgleda bila pogrešna.
Na evropskim efektnim berzama akcije nekih avioprevoznika su, nakon pojeftinjenja nafte za približno šest odsto u odnosu na rekordan nivo od 135 dolara po barelu, skočile, a slično se dogodilo i sa hartijama pojedinih viđenijih banaka i firmi iz hemijskog sektora.
Opšta tendencija na efektnim berzama je, međutim, više bila negativna nego pozitivna, što ukazuje i činjenica da su nacionalni indeksi akcija opali na devet od 13 zapadnoevropskih tržišta.
Njemački DAX indeks je, naprimjer, izgubio 0,5 odsto pređašnje vrijednosti, britanski FTSE 100 svega 0,2 procenta, dok je francuski CAC praktično stagnirao.
Zanimljive promjene dogodile su se i u prometu akcijama najviđenijih banaka. Dok su cijene hartija škotske Rojal banke bile u porastu za visokih 4,8 odsto, akcije najveće francuske bankarske grupacije BNP Paribas opale su 1,3 a švajcarske Kredi svis grup – 1,8 procenata.
Finansijski eksperti ističu da su akcije banaka i drugih finansijskih organizacija uglavnom još “pod velikim pritiskom”, jer tekuća kreditna kriza “nije okončana”.