LONDON – Na svjetskim valutnim tržištima dolar je prošle sedmice oštro pao, što je ponajviše posljedica njegovog slabljenja prema evru jer Europska centralna banka najavljuje ukidanje podsticajnih mjera.
Kurs evra prema američkoj valuti skočio je 2,05 odsto, na 1,1425 dolara, a u jednom trenutku je dostigao 1,1445 dolara, najviši nivo u 14 mjeseci.
U odnosu na japansku valutu, cijena dolara ojačala je 0,9 odsto, na 112,30 jena.
Uprkos usponu prema jenu, dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, potonuo je za 1,6 odsto, na 95,70 bodova, a u jednom trenutku je skliznuo i na samo 95,47 bodova, najniži nivo u devet mjeseci.
Američka centralna banka bila je dosad jedina koja je povećavala kamatne stope, ali prošle sedmice su i neke druge najavile stezanje monetarne politike, pa je američka valuta pod pritiskom.
Tako je guverner Britanske centralne banke Mark Carney iznenadio ulagače kazavši da će možda trebati povećati kamate jer britanska privreda raste gotovo punim kapacitetima.
Najviše je, ipak, na tržišta uticala poruka predsjednika Europske centralne banke (ECB) Marija Draghija da bi ECB mogla prilagoditi svoje politike jer se ekonomija evrozone oporavlja, što je podstaklo špekulacije da bi ECB ove godine mogla početi ukidati izdašne podsticajne mjere.
“Najave promjene smjera monetarne politike drugih centralnih banaka, osim Feda, čine druge valute privlačnijima u odnosu na dolar”, kaže Kathy Lien, direktorica u fondu BK Asset Management.
Takav razvoj situacije na valutnim tržištima primorao je čak i neke od najžešćih zagovornika snažnijeg dolara da proglase kraj uzleta američke valute koji datira od 2014. godine.
Pritom je najviše ojačao kurs evra koji je sa otprilike 1,12 dolara početkom sedmice skočio iznad 1,14 dolara. Hina