LONDON, Na svjetskim valutnim tržištima prošle je sedmice dolar oslabio zbog neizvjesnosti u vezi kamatnih stopa u SAD-u.
Kurs dolara prema japanskoj valuti pao je prošle sedmice 1,1 odsto, na 100,20 jena, a u nekoliko je navrata skliznuo i ispod nivoa od 100 jena.
Američka je valuta oslabila i prema evropskoj, pa je cijena evra porasla 1,4 odsto, na 1,1325 dolara, a u jednom je trenutku dosegla 1,1365 dolara, najviši nivo u osam sedmica.
Evro je ojačao i prema ‘japancu’, za 0,3 odsto, na 113,50 jena.
Američka se valuta našla pod pritiskom polovicom sedmice kada je zapisnik s posljednje sjednice američke centralne banke pokazao da većina njezinih čelnika želi pričekati nove privredne pokazatelje prije odluke o povećanju kamata.
Međutim, dio gubitaka dolar je nadoknadio do kraja sedmice jer su učestali istupi onih čelnika Feda koji se zalažu za povećanje kamata što prije, možda već u septembru.
Smatraju da jačanje tržišta rada i rast plaća prijete razbuđivanjem inflacije, a da je američka privreda gdovoljno čvrsta da bi izdržalo povećanje cijene novca.
Tako je, među ostalima, predsjednik ogranka Feda u San Franciscu John Williams kazao kako bi imalo smisla povećati kamate idućih mjeseci, jer bi moglo doći do pregrijavanja privrede ako kamate predugo vrijeme ostanu preniske.
Dodao je kako bi se predugo oklijevanje s povećanjem kamata moglo pokazati preskupim za privredu.
“Dolar je u prvom dijelu sedmice prilično pao, ali nakon izjava čelnika Feda, posebno nakon Williamsove izjave počeli su kupovati dolare jer procjenjuju da je povećana mogućnost povećanja kamata”, kaže Ian Gordon, valutni strateg u Bank of America Merrill Lynch.
Terminski ugovori na savezne fondove pokazuju da trgovci procjenjuju da postoji 53 odsto izgleda da će Fed povećati kamate do kraja godine, dok su izgledi za povećanje cijene novca već u septembru mali. Hina