ZAGREB , Na svjetskim je tržištima vrijednost dolara prema šest najvažnijih svjetskih valuta porasla i prošle sedmice, treće zaredom, jer je sve jasnije da će američka centralna banka agresivno zaoštriti monetarnu politiku kako bi suzbila visoku inflaciju.
Dolarov indeks, koji pokazuje kretanje vrijednosti američke prema ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, ojačao je prošle sedmice 0,65 odsto, na 101,16 bodova, novi najviši nivo u više od dvije godine.
Pritom je kurs dolara prema jenu skočio 1,6 odsto, na 128,50 jena, a u jednom je trenutku dosegao 129,43 jena, najviši niovo u 20 godina.
Američka je valuta ojačala i u odnosu na evro, pa je cijena evra pala 0,2 odsto, na 1,0790 dolara, blizu najnižeg nivoa u dvije godine.
Nakon dvije sedmice rasta, dodatni poticaj dolaru pružio je prošle sedmice predsjednik američke centralne banke Jerome Powell koji je kazao da će se na sjednici Feda početkom maja razmatrati povećanje ključnih kamatnih stopa za 0,50 postotnih bodova.
Kako se inflacija u SAD-u kreće na najvišim nivoima u više od 40 godina, prikladno je da se stvari pokrenu nešto brže, kazao je Powell u raspravi o globalnoj privredi na sastanku Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
Fed je na sjednici u martu povećao kamatne stope po prvi put od 2018. godine, za 0,25 postotnih bodova, a već u maju vjerojatno će ih povećati za daljnjih 0,50 postotnih bodova.
Nakon posljednjih komentara Powella i drugih čelnika Feda, sve je jasnije da će se i kasnije monetarna politika agresivno zaoštravati.
Dio analitičara očekuje da će Fed za 0,50 postotnih bodova povećati kamatne stope i na sjednicama u junu i julu.
„Čak i kada bi Fed povećao kamate za po 0,50 postotnih bodova tri mjeseca zaredom, kamate bi i dalje bile na donjoj granici ili ispod neutralnih razina. Čelnici Feda vjerojatno to ne bi smatrali pretjeranim zaoštravanjem jer čak i ako se kamate povećaju za toliko, monetarna politika i dalje bi bila popustljiva”, kaže Calvin Tse, direktor strateškog odjela u BNP Paribas banci.
S druge strane, japanska centralna banka još će neko vrijeme voditi popustljivu monetarnu politiku kako bi podržala oporavak privrede i pored jačanja inflacijskih pritisaka.
Zbog toga je kurs jena prema dolaru zaronio na najniže nivoe u posljednjih 20 godina.
Američka valuta jača i prema evropskoj, ali ne tako rapidno kao prema jenu.
Podršku evru pružaju sve realnija očekivanja da će Evropska centralna banka (ECB) morati prije nego što se očekivalo početi stezati monetarnu politiku, s obzirom da inflacijski pritisci u evrozoni neprestano jačaju.
Nedavno je sa sjednice ECB-a poručeno da će programi poticaja biti ukinuti u trećem tromjesečju, a da tek onda slijedi povećanje kamatnih stopa.
Sve je više čelnika ECB-a koji smatraju da bi to trebalo učiniti prije. Tako je potpredsjednik ECB-a Luis de Guindos prošle sedmice rekao kako bi se program otkupa državnih obveznica mogao okončati u julu.
Stoga se sada na tržištima novca procjenjuje da bi do kraja godine ECB mogla povećati kamate za 0,80 postotnih bodova.
Tako je prošle sedmice nastavljen rast vrijednosti dolara, koji je od početka godine prema ostačih šest važnih svjetskih valčuta ojačao 5,7 odsto. Hina