LONDON – Dolar je prošle sedmice na svjetskim tržištima blago ojačao, nakon šest sedmica gubitaka, jer su dobri pokazatelji s američkog tržišta rada podstakli rast prinosa na američke državne obveznice.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, prošle sedmice je ojačao 0,1 odsto, na 89,17 bodova, odmaknuvši se od najnižih nivoa u tri godine.
Cijena američke valute prema japanskoj skočila 1,3 posto, na 110,10 jena.
Ali, dolar je blago oslabio prema evropskoj valuti, za 0,3 odsto, pa je kurs evra porastao na 1,2460 dolara.
Američka je valuta cijele sedmice je bila pod pritiskom, kao i šest sedmica ranije, jer se procjenjuje da Fed više neće biti jedina velika centralna banka u svijetu koja steže monetarnu politiku, s obzirom na jačanje ekonomije i inflacije.
Ali, u petak su, nakon objava podataka s američkog tržišta rada, snažno porasli prinosi na američke obveznice, što je pogodovalo dolaru.
Tako je prinos na 10-godišnje američke državne obveznice skočio na 2,8 posto, najviši nivo od početka 2014. godine, jer se procjenjuje da bi kamate u SAD-u mogle porasti brže nego što se dosad očekivalo.
Skok prinosa uslijedio je nakon što je objavljeno da je u januaru u SAD-u otvoreno 200.000 novih radnih mjesta, više nego što se očekivalo, što pokazuje da se situacija na tržištu rada i dalje poboljšava.
Pritom su plate zabilježile najveći rast na godišnjem nivou u osam i po godina, što bi moglo podstaknuti potaknuti rast potrošnje i inflacije, pa bi američka scentralna banka u ovoj godini mogla ubrzati tempo povećanja kamata.
Fed je lani povećao ključne kamatne stope u tri navrata za po 0,25 procenata, a očekuje se da će ove godine dodatno povećati kamate u dva do tri navrata, počevši od marta.
Ipak, ostaje da se vidi hoće li zbog toga dolar ojačati jer se očekuje da će ove godine Evropska centralna banka, a možda i japanska početi ukidati podsticajne mjere, odnosno zaoštravati monetarnu politiku, što će podržati kurs evra i jena. Hina