U odnosu na japansku valutu, kurs dolara porastao je, pak, 0,6 posto, na 110,15 jena.
Jačanje dolara ponajviše se zahvaljuje boljim nego što se očekivalo podacima iz američke ekonomije.
Među ostalim, prošle sedmice je objavljeno da je promet u trgovini na malo u SAD-u u decembru prošle godine porastao 0,3 posto.
Taj je podatak pokazao da je američka ekonomija krajem prošle godine nastavila rasti umjerenim tempom, što je ublažilo zabrinutosti ulagača u vezi potrošnje, s obzirom da je nedavno nekoliko trgovačkih lanaca izvijestilo o slabijoj nego što se očekivalo prazničnoj potrošnji.
„Potrošački sektor mora biti snažan, a to pokazuje podatak o maloprodaji. Taj je podatak bio prilično dobar nakon usporavanja u nekoliko prijašnjih mjeseci“, kaže Tom Martin portfelj menadžer u fondu Globalt.
U decembru prošle godine porasla je i građevinska, kao i aktivnost u drugim sektorima, što budi nadu u ubrzanje rasta najvećeg svjetske ekonomije, a to znači da neće biti razloga za daljnje smanjenje kamatnih stopa američke centralne banke.
Valute koje se smatraju sigurnijim utočištem za kapital u nesigurna vremena, kao što su japanski jen i švicarski franak, izgubile su prošle sedmice na privlačnosti jer su ulagači skloniji rizičnijim investicijama nakon što su u srijedu predsjednik SAD-a Donald Trump i zamjenik kineskog premijera Liu He u Washingtonu potpisali prvu fazu trgovinskog sporazuma.
Time je završen carinski rat između SAD-a i Kine koji je negativno uticao na globalnu ekonomiju više od 18 mjeseci.
Prema potpisanom sporazumu, Kina bi u iduće dvije godine trebala kupiti oko 200 milijardi dolara vrijedne američke proizvode i usluge, povrh dosadašnjih 186 milijardi dolara.
No, carine koje su dosad uvele dvije strane zasad ostaju.
Predsjednik Trump je kazao da će carine biti ukinute kada se postigne dogovor i o drugoj fazi trgovinskog sporazuma, o čemu bi pregovori uskoro trebali početi. SEEbiz/H