LONDON , Na svjetskim valutnim tržištima dolar je prošle sedmice ojačao, nakon četiri sedmice slabljenja, jer se ulagači nadaju da će se u Vašingtonu uskoro postići dogovor o budžetu i povećanju dozvoljenog zaduživanja države.
Kurs evra prema dolaru oslabio je prošle sedmice 0,1 odsto, na 1,3545 dolara. U odnosu na jen, cijena dolara porasla je 1,1 odsto, na 98,58 jena.
I evro je ojačao prema jenu, pa je kurs evra porastao 1 odsto, na 133,50 jena.
Dolar je, kao i prethodnih sedmica, pod pritiskom bio sve do četvrtka, kada je naglo ojačao nakon sastanka američkog predsjednika Baracka Obame s predstavnicima republikanaca.
Iako nije postignut konkretan dogovor, već sama najava da će se razgovori nastaviti potakla je nadu da će demokrati i republikanci pronaći rješenje da se državni službenici vrate na posao nakon 11 dana obustave rada, te da će američke vlasti moći plaćati sve svoje finansijske obaveze i nakon 17. oktobra.
Iako nisu poznati svi detalji pregovora, očekuje se da će Senat, u kojemu demokrati imaju većinu, ove nedjelje glasati o privremenom povećanju nivoa dozvoljenog ‘minusa’ države.
“Tržišta vjeruju da će postizanje kakvog-takvog dogovora ili odgoda situacije u kojoj bi SAD snašli finansijski problemi smanjiti napetost na tržištu. Svjedočili smo vrlo snažnom uzletu akcija, pri čemu je dolar ojačao prema jenu, što je signal da na tržištu donekle postoji sklonost rizičnim ulaganjima”, rekao je Niels Christensen, valutni strateg u banci Nordea.
Dodatni poticaj dolaru pružilo je objavljivanje zapisnika s posljednjeg redovnog zasjedanja američke centralne banke koji je pokazao da je odluka o zadržavanju dosadašnje vrijednosti poticaja donesena tek tijesnom većinom glasova i da je većina članova odbora podržala postepeno smanjenje kupovina obveznica prema kraju godine.
Iako najnoviji fiskalni problemi Vašingtona prigušuju takva očekivanja, zapisnik je pružio podršku dolaru. Hina