LONDON, Na svjetskim valutnim tržištima vrijednost dolara prema ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta prošle sedmice je porasla, dok je kurs evra prvo dostigao najviši nivo u više od dvije godine, a potom pao.
Dolarov indeks, koji pokazuje kretanje američke prema ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, ojačao je prošle sedmice 0,4 odsto, na 92,75 bodova.
Pritom je kurs dolara prema japanskoj valuti porastao 0,8 odsto, na 106,20 jena.
Američka je valuta ojačala i u odnosu na evro, pa je cijena evra pala 0,45 odsto, na 1,1840 dolara.
U utorak je u jednom trenutku dolarov indeks pao na samo 91,74 boda, najniži nivo od aprila 2018. godine, što je bila posljedica nedavne najave novog pristupa prema inflaciji iz Feda, koji centralnoj banci omogućuje da zadrži niske kamatne stope kroz duži period, što je za dolar negativno.
Zbog toga se, kurs evra u jednom trenutku po prvi put nakon više od dvije godine probio iznad nivoa od 1,20 dolara.
Investitori su se pobojali da bi jačanje evra moglo biti prebrzo i presnažno za Evropsku centralnu banku (ECB). Ti su strahovi intenzivirani nakon potvrde u izvještaju Financial Timesa.
Funkcioneri ECB-a upozorili su u FT-u da bi jačanje evra, bude li nastavljeno, moglo pogoditi izvoz, pritisnuti cijene i ojačati pritiske za dodatnim monetarnim poticajima.
“Te izjave uglavnom sugeršu da je malo vjerojatno da će ECB promptno odgovoriti kako bi pomogao slabljenju evra i da će se zasada više oslanjati na takozvane verbalne intervencije kako bi prigušio njegovo jačanje”, rekao je Lee Hardman, valutni analitičar u banci MUFG.
Podršku dolaru pružio je, oštar pad berzovnih indeksa na Wall Streetu jer je to potaknulo potražnju za dolarom, zbog njegova statusa sigurne luke za kapital u vremenima velikih previranja.
S&P 500 i Nasdaq indeks potonuli su u četvrtak više od 3,5 odsto, što je ponajviše posljedica korekcije cijena akcija u tehnološkom sektoru, koji je mjesecima predvodio oporavak tržišta.
“Bude li se nastavila ova korekcija cijena akcija velikih tehnoloških kompanija, to će kratkoročno uticati na raspoloženje prema riziku i potaknuti daljnju potražnju za dolarom”, napisali su u bilješci analitičari u banci Mizuho.
Dolar je već duže vrijeme pod pritiskom zbog izuzetno labave monetarne politike američke centralne banke i golemih fiskalnih poticaja najvećoj svjetskoj privredi, stoga se njegova vrijednost prema ostalih šest valuta kreće blizu najnižih nivopa u posljednjih 28 mjeseci. Hina