NJUJORK, Vrijednost dolara na globalnim deviznim berzama nastavila je da raste i na samom kraju ovonedjeljnog poslovanja uslijed produžetka krize na Korejskom poluostrvu, ali i bojazni da će Portugal postati treća zemlja evrozone kojoj je neohodna spoljna finansijska pomoć.
Kako danas prenosi agencija Asošijeted pres iz Njujorka, eskalacija tenzija u Aziji moguća je zbog najavljenih manevara američke i južnokrejske vojske, što bi moglo region da odvede na ivicu rata.
AP podsjeća da dolar uvijek “profitira” kada dođe do zaoštravanja geopolitičke situacije u svijetu.
Kurs dolara je sinoć, na matičnoj njujorškoj berzi, ojačao do nivoa od 1,3237 za evro, prema 1,3368 u četvrtak. U agencijskim izvještajima se navodi da se tokom jučerašnje trgovine “zelene valuta” spuštala i ispod nivoa od 1,32 za zajedničku novčanu jednicu evrozone, što se dogodilo prvi put od 21. septembra.
Već primjetno oslabljene berzanske pozicije evra dodatno su poljuljane nakon što je kompanija “Standard i Purs” snizila dužnički rejting tri velike irske banke.
Dolar je juče preskočio i granicu od 84 jena. Tako visok tečaj “amerikanca” prema japanskom takmacu nije zabilježen u protekla dva mjeseca.
Tržišne pozicije dolara poboljšane su i prema drugim jakim valutama. Tako je, naprimjer, “amerikanac” noćas vrijedio 1,5602 za funtu sterlinga, prema 1,5760 prije 24 sata, a učvrstio se i iznad nivoa od jednog švajcarskog franka.
Jačanje dolara prema evru i drugim respektabilnim evropskim valutama primjetno je od početka ove sedmice, kada je postalo jasno da ni Irska neće moći da prebrodi vlastitu finansijsku krizu bez velikog inostranog paketa pomoći kakav je u maju već dobila Grčka.
Portugal je treća po redu članica među 16 zemalja evrozne koja se sada grčevito bori da ne doživi grčko-irski scenario. Parlament te zemlje je juče odobrio povećanje poreza i i značajno smanjenje javne potrošnje, dok su zvaničnici u Lisabonu ponovo demantovali da će njihova zemlja zatražiti eksternu finansijsku pomoć.
Investitori strahuju, međutim, da vrh finansijske krize u Portugalu, ali i susjednoj Španiji, još nije dostignut i da će na kraju obje zemlje, članice “evrolenda”, biti prinuđene da traže pomoć iz zajedničkog fonda Evropske unije (EU) i pozajmice od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF). Tanjug