VAŠINGTON/BRISEL, Ekonomski analitičari procjenjuju da američki dolar jača na račun evropskih političkih i privrednih kriza.
Eventualni odlazak Britanije iz EU značajno bi narušio stabilnost Unije i izazvao haos na finansijskim tržištima.
Ako do toga dođe, britanska funta i evro vjerovatno će značajno oslabiti, a američki dolar i švajcarski franak dodatno ojačati – navodi se u analizi “Admiral Marketsa”.
Za dvije sedmice su britanski parlamentarni izbori, pa bi se već tada, u zavisnosti od rezultata, mogle vidjeti nove promjene na relaciji dolar – evro.
Sa približavanjem datuma izbora predizborne ankete postajaće pouzdanije, a investitori na finansijskim tržištima mogli bi reagovati odmah.
Poznato je da premijer Dejvid Kameron, u slučaju pobjede njegovih konzervativaca, najavljuje za 2017. godinu referendum o ostanku Britanije u EU.
Valuta u koju se zadnjih godinu dana “slijeva” najviše kapitala jeste američki dolar, koji bi u slučaju pobjede konzervativaca mogao dodatno da ojača u odnosu na britansku funtu, ali i evro.
Ukoliko se EU ne uspije dogovoriti sa Grčkom o otplati dugova i novim mjerama štednje i reformama i ukoliko se poveća vjerovatnoća izlaska Grčke iz EU, evro će dodatno oslabiti, a dolar ojačati – naglašavaju ekonomisti.
Monetarna politika koju provode centralne banke SAD, Britanije i evrozone, takođe pogoduje jačanju dolara i slabljenju evra i funte.
Američka centralna banka će tokom godine početi da diže kamatne stope, što će izazvati još veću potražnju za američkim dolarom, dok će se Britanska centralna banka na takav potez odlučiti, vjerovatno, tek iduće godine.
Evropska centralna banka i dalje želi da kamatne stope drži na najnižem nivou, što će i dalje rušiti vrijednost evra u odnosu na ostale jake svjetske valute.