LONDON – Kurs dolara u petak je ojačao prema najvažnijim valutama na međunarodnim tržištima, na kraju burne sedmice obilježenog vijestima vezanim uz rat u Ukrajini zbog čega su investitori pojačano tražili utočište u sigurnoj imovini, pa pritisci na slabljenje evra nisu popustili.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najvažnijih svjetskih valuta, oko podneva je tako bio u plusu 0,35 odsto u odnosu na završetak trgovanja dan ranije, dosegnuvši 98,07 bodova, nakon što je nakratko tokom trgovanja dotaknuo najviši nivo od juna 2020. godine.
Kurs evra pritom je oslabio 0,46 odsto, na 1,1013 dolara, nedaleko nove najnižeg nivoa od maja 2020. godine. Od početka sedmice oslabio je oko 2,1 odsto i na putu je najvećeg sedmičnog pada od aprila 2020.godine.
Zajednička evropska valuta zabilježila je i najniži nivo prema funti od jula 2016. godine, oslabivši na 82,61 penija za evro. Dotakla je i najniži nivo od januara 2015. godine prema švajcarskom franku, od 1,0114 franka.
Visoke cijene energije spriječile su japanskom jenu veće dobitke na temelju njegovog statusa sigurne luke za kapital u neizvjesnim vremenima, budući da je Japan neto uvoznik energije.
Kurs dolara prema jenu tako nije bilježio veće promjene u odnosu na završetak trgovanja dan ranije i kretao se oko podneva na 115,42 jena.
Funta je istovremeno prema dolaru oslabila 0,25 odsto, na 1,3312 dolara.
U fokusu učesnika na tržištu su daljnji napadi ruske vojske na ukrajinske gradove, započeti u četvrtak prošle sedmice, a posebnu pažnju u petak je privukla vijest da su ruske vojne snage zauzele nuklearnu elektranu u Zaporižju na jugoistoku Ukrajine, najveću u Evropi, kako su objavile u petak lokalne vlasti.
Ukrajina jesaopštila da su ruske snage izvršile napad u ranim jutarnjim satima u petak, zapalivši obližnju peterokatnicu koja služi za obuku. Vlasti su kasnije saopštile kako je požar u tom kompleksu za obuku ugašen, a američka ministrica energetike Jennifer Granholm rekla je da u blizini postrojenja nije zabilježena pojačana radijacija.
Evro je pod pritiskom budući da je rat u Ukrajini smanjio očekivanja u vezi privrednog rasta evrozone. Po riječima analitičara, učinci rasta cijena energije i plina vjerojatno će potkopati izglede za evropsku potrošnju i privredni rast.
“ECB neće imati drugog izbora doli razmotriti ovaj nagli rast inflacije, ali Fed neće odgoditi svoje planove pa ćemo ponovno svjedočiti većim razlikama u monetarnim politikama”, rekao je Mike Kelly, analitičar u PineBridge Investmentsu.
Iako tržišta novca ne očekuju povećanje kamatnih stopa na sljedećem sastanku ECB-a, sigurna su da će američki Fed povećati kamatne stope na sastanku od 15. do 16. marta prvi put nakon izbijanja pandemije korona virusa.
Predsjednik Jerome Powell ponovio je da će podržati početno povećanje referentne stope za četvrtinu postotnog boda.
Investitori su u međuvremenu i dalje tražili utočište u sigurnim američkim državnim obveznicama pa su prinosi na ključne 10-godišnje obveznice opet oslabili, kliznuvši na 1,788 odsto.
Od važnih privrednih pokazatelja, investitori će tokom dana za nove smjernice pratiti najnovije izvještaje o zaposlenosti u SAD-u radi boljeg uvida u stanje tržišta rada u najvećoj svejtskoj privredi.
Ruski rubalj pao je u promjenjivom trgovanju na tržištu u Moskvi prema rekordno niskim nivoima u odnosu na dolar i evro, nakon što je međunarodna agencija za rejtinge S&P spustila kreditni rejting Rusije dublje u špekulativnu, ne-investicijsku kategoriju i nakon što u novom krugu pregovora o prekidu vatre nije postignut napredak.
Za dolar je tako trebalo izdvojiti oko 109,5 rubalja, nakon što se u jednom trenutku rubalj približio rekordnih 118,35 rubalja za dolar, koje je dotakao u četvrtak. Rubalj je oslabio i prema evru, za koji je tako trebalo izdvojiti 125,2 rublja. Hina