PODGORICA, Tendersku dokumentaciju za Luku Bar do sada su otkupile kompanije iz Velike Britanije, Bliskog i Srednjeg istoka.
Interesovanje za učešće na tenderu za Luku, koji je otvoren do februara, ranije su pokazali i predstavnici Njemačke, Francuske, Kine, Rusije, Italije i Srbije.
Izvršni direktor Luke Bar Slobo Pajović smatra da se ne bi smjelo pogriješiti u izboru partnera na tenderu, jer barsko preduzeće Crnoj Gori donosi godišnje prihoda koliko i turizam, piše “Pobjeda”.
“Italijani su veoma zainteresovani za privatizaciju Luke, jer su više puta dolazili i jasno pokazali interes da rade preko Bara”, rekao je Pajović.
Iz Ministarstva infrastrukture Srbije saopšteno je da je italijanska Vlada zainteresovana za partnerstvo sa srpskim kompanijama, kako bi zajednički nastupale na tenderu za kupovinu Luke Bar.
Srpskim privrednicima ostavljene su dvije sedmice da se usaglase, nakon čega bi trebalo da uslijede razgovori sa italijanskim partnerima, objašnjeno je iz Ministarstva listu “Politika”.
Luka Bar je u septembru podijeljena na dva akcionarska društva – Kontejnerski terminal i Generalni tereti, i tri društva sa ograničenom odgovornošću.
Savjet za privatizaciju raspisao je u oktobru tender za prodaju 54,05 odsto akcija kompanije Kontejnerski terminal i generalni tereti i dodjelu koncesije na 30 godina, sa obavezom ulaganja, kao i za prodaju cjelokupnog vlasništva preduzeća “Pomorski poslovi” i “Obezbjeđenje i protivpožarna zaštita”.
Većinski vlasnik Luke Bar je država sa 54 odsto akcija. Značajniji udio u vlasničkoj strukturi imaju i crnogorski fondovi zajedničkog ulaganja Atlasmont i Trend 2,49 i 1,32 odsto, MIG 1,18 odsto.