BANJALUKA, Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Petar Đokić izjavio je da Vlada Srpske predloženim uštedama pokazuje zrelost i odgovornost prema građanima Srpske i BiH, a što bi trebalo da učine i u organima BiH.
“Od predstavnika Srpske u zajedničkim organima BiH očekujemo prijedlog za ukidanje nepotrebnih agencija, direkcija i komisija sa izmišljenim radnim mjestima i ‘naduvanim’ platama i materijalnim troškovima koje Srpska više ne može da finansira”, rekao je Đokić.
Đokić je podsjetio da u BiH 33 agencije, uprave i direkcije za godinu dana potroše oko 62 miliona KM i da bi se ušteđeni novac iz ovih stavki mogao mnogo bolje iskoristiti za socijalno ugrožene u Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/.
On je dodao da teret krize, koja je pogodila cijeli svijet, treba da podijele svi podjednako, jer su do sada njen najjači udarac osjetile socijalne kategorije i realni sektor.
“Institucije moraju da rade svoj posao, odgovornost se mora podići na mnogo viši nivo. Više nećemo tolerisati neosnovano bogaćenje pojedinaca, gomilanje administracije i obaveza prema poreskoj upravi i fondovima”, istakao je Đokić.
Prema njegovim riječima, štednju treba usmjeriti na sve nivoe, počev od onih najviših u Predsjedništvu BiH, Savjetu ministara i parlamenatima, preko entitetskih vlada i opštinskih administracija pa sve do najnižeg službenika.
Kada je riječ o najavi smanjenja plata u javnom sektoru, Đokić je rekao da u institucijama sjede pojedinci kojima plata gotovo da i ne treba, ali da ima i onih sa najnižim primanjima koji teško sastavljaju kraj sa krajem, te da se još traži način da oni budu najmanje oštećeni.
“Kriza ne smije da puca po leđima najslabijih, zato smo krenuli putem za koji cijenimo da je potpuno opravdan, da prije nego što donesemo konačne odluke čujemo mišljenja socijalnih partnera, nevladinog sektora i ostalih zainteresovanh organizacija za provođenje politika vlade”, rekao je Đokić.
Ministar je naglasio da ne treba razvijati atmosferu nezadovoljstva prijetnjama ulicom zbog prednacrta ekonomske politike i budžeta Srpske za 2013. godinu, jer je tek otvorena diskusija o ova dva važna dokumenta, koja u svojoj osnovi podrazumijevaju stabilnost sistema, očuvanje radnih mjesta i pojačanje odgovornosti na svim nivoima.
Đokić je napomenuo da je ovo pitanje moglo biti riješeno i na drugi način – zatvaranjem očiju i pronalaženjem kratkoročnih instrumenata finansiranja za određeno vrijeme, čime bi se stvorili daleko veći problemi, navodeći primjer Španije, Grčke i drugih zemalja koje su zapale u daleko veće dužničke poteškoće jer nisu na vrijeme preduzimale mjere koje bi bile u funkciji stabilizacije sistema i zaštite ekonomije.
“Korisnici boračko-invalidske zaštite smatraju da je smanjenje plata javnom sektoru bolja mjera od otpuštanja viška radnika i u tome su nam dali podršku”, rekao je Đokić i dodao da je svima interes da se u Srpskoj naredne godine vodi politika zaštite postojećeg broja radnih mjesta i stimulisanja novog zapošljavanja.
Ministar je posebno istakao da će tokom 2013. godine biti obezbijeđeno dovoljno sredstva za redovnost isplata penzija i boračko-invalidskih prava. “Vlada Republike Srpske neće umanjivati sredstva za boračke kategorije i u tom pogledu neće biti mjera štednje”, rekao je Đokić.
On je dodao da bi za ispunjenje zahtjeva za povećanje osnovice na 80 odsto od prosječne plate bilo potrebno obezbijediti dodatna 34 miliona KM na godišnjem nivou, što je u ovom trenutku nemoguće, ali će se sigurno raditi na pronalaženju kompromisnog rješenja.
Đokić je napomenuo da je obaveza Vlade da planira sredstva za novih 3.700 korisnika mjesečnog boračkog dodatka, koji su tokom ove godine navršili 60 godina života.
Govoreći o projektu zapošljavanja, Đokić je rekao da je u prednacrtu budžeta za 2013. godinu za ove namjene planirano ukupno oko 10 miliona KM, ali da se može računati i na više sredstava, koja će biti na raspolaganju Zavodu za zapošljavanje Srpske.
On je naglasio da će biti nastavljena realizacija Programa stambenog zbrinjavanja boračkih kategorija, te da Vlada planira – a za šta je naišla na razumijevanje boračkih organizacija – da može i kreditnim zaduženjem ubrzati završetak ovog programa sa šest ili sedam godina na dvije godine.
“Za realizaciju programa potpunog stambenog zbrinjavanja sačuvali smo pet miliona KM, koje smo izdvojili prošle godine, i tome dodali još pet miliona, tako da će ukupna vrijednost sredstava za stambeno zbrinjavanje u 2013. godini iznositi 10 miliona KM”, rekao je Đokić.
Ministar je napomenuo je da će u 2013. godini biti nastavljena sanacija Vojničkog groblja na Sokocu, te da će se nastaviti i sa izgradnjom spomenika i spomen obilježja poginulim borcima odbrambeno-otadžbinskog rata. Srna