SARAJEVO, Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić izjavio je danas u Sarajevu da je Srpska uspjela da privuče jednu od najvećih poslijeratnih investicija u BiH, a to je izgradnja Termoelektrane “Stanari”, čija je vrijednost milijardu KM.
Đokić je rekao učesnicima “Sarajevo biznis foruma 2017” da nova termoelektrana, koja je izgrađena u saradnji sa kineskim partnerima uz angažovanje srpsko-britanske kompanije, već godinu dana posluje uspješno.
“Imamo interesovanje za još nekoliko sličnih projekata kao što su Termoelektrana ‘Gacko’, hidroelektrane, a posebno Hidroelektrana ‘Buk Bijela’, koja je jedan od najperspektivnijih hidro-projekata u ovom dijelu Evrope“, istakao je Đokić.
On je naglasio da region Balkana, a posebno područje BiH, može da bude svojevrstan most u povezivanju istoka sa Zapadnom Evropom.
“U jednom periodu mi smo i bili ‘most’ koji je usljed djelovanja popustio i nije izdražao, pa u jednom periodu nije korišten. Danas, zahvaljujući naporu koji je učinjen u BiH, ali i van nje, ovo područje se ponovo pojavljuje kao jedan veliki most”, kaže Ćokić.
On je dodao da svi oni koji se bave politikom, ali i oni koji se bave biznisom, treba da budu učesnici u izgradnji novih poslova.
“Područje i zemlja u kojoj smo nekada živjeli cijenjeni su na istoku. Tamo su u brojnim državama ostvarene izuzetno velike investicije iz kojih su i danas prisutni predstavnici tih zemalja i njihovih kompanija. To samo za sebe govori koliko je veliko povjerenje o tome da ovo područje može biti nosilac velikih projekata”, pojasnio je Đokić.
On je rekao da je Forum dobra prilika da se “obnovi razrušena infrastruktura” koja je u ekonomiji postojala sa istočnim i zapadnim dijelom svijeta.
Đokić je naveo da je BiH, uprkos kompleksnim odnosima, spremna da pruži garancije svima koji su spremni da investiraju u velike i male projekte.
Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske govorio je i o oblasti drvoprerađivačke industrije, za koju je istakao da posjeduje veliki potencijal, sa razvijenom prerađivačkom industrijom koja ima najveću stopu rasta.
On je naglasio da je oblast u mašinskoj i metaloprerađivačkoj industriji takođe zanimljivo područje jer je i prije rata u BiH ova grana industrije bila razvijena, te da smatra da se u toj oblasti može ostvariti partnerstvo koje će svakoj strani donijeti visok profit.
Đokić je pozvao investitore da investiraju i u oblastii saobraćaja, poljoprivrede, agrarne privrede i industrije jer u tim granama postoje izuzetno veliki kapaciteti i potencijali.
On je istakao i oblast turizma jer u BiH, ali i cijelom regionu, postoji veliki broj atraktivnih lokaliteta za investicije u ovoj oblasti.
“Desetak kilometara od Sarajeva nalazi se planina Jahorina koja pruža velike mogućnosti za novi investicioni ciklus. Mi smo nedavno donijeli odluke i pokrenuli takve aktivnosti. Očekujem investicije u sektor razvoja turizma, izgradnjom novih kapaciteta na olimpijskim planinama”, kaže Đokić.
“Sarajevo biznis forum” već osmu godinu okuplja vodeće investitore i poslovne ljude iz cijeloga svijeta, pružajući im priliku da se upoznaju sa mogućnostima ulaganja u BiH, ali i zemlje regiona – Sloveniju, Hrvatsku, Srbiju, Crnu Goru, Makedoniju i Albaniju.
Ovogodišnji “Sarajevo biznis forum” objelodaniće niz projekata iz poljoprivrede, energetike, obrazovanja, finansija, infrastrukture, građevinarstva, usluga, turizma i drugih razvojnih sektora.
U proteklih sedam godina “Sarajevo Biznis forum” okupio je učesnike iz više od 30 zemalja.
Prošlogodišnjem skupu prisustvovalo je više od 1.600 lica, uključujući i 350 akreditovanih novinara, a održano je više od 250 direktnih susreta poslovnih ljudi i privrednika.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
poslije RAFINERIJE sljede TERMOELEKTRANE. Sva ta sranja moraju da se zatvore do 2025 kako vec zahtjeva i komisija EU. U suprotnom bice ionako preskupa proizvodnja. Njaskuplje kod rafinerija i termoelektrana je ozbezbedjenje u EX zoni ili drugacije rizik od eksplozija. A para za EX opremu u tim manufakturama vec dugo nema. To si moze privustiti samo farmacija i bogate chemo industriije. Zato akcije takvih prljavih industrija danas ne vrijede pa da jos padnu za 90%.
Investitori, nadam se da sam vam bio jasan 🙂