BANJALUKA, Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić rekao je da je prerađivačka industrija u periodu januar-juni zabilježila pozitivne stope rasta fizičkog obima proizvodnje od 2,9 odsto, dok je obim spoljnotrgovinske razmjene rastao po stopi od 0,1 odsto.
Đokić je naglasio da je broj zaposlenih u junu ove godine veći za 2,9 odsto u odnosu na juni 2014. godine, dok je u isto vrijeme ukupna industrija bilježila rast fizičkog obima od pet odsto.
On je dodao da su ovi podaci navedeni i u Informaciji o stanju u oblasti prerađivačke industrije za prvih šest mjeseci 2015. godine, koju je Vlada usvojila na današnjoj sjednici.
Prema njegovim riječima, u ovoj informaciji dati su opšti pregled stanja i osnovni makroekonomski pokazatelji, kao i pokazatelji poslovanja prerađivačke industrije iz nadležnosti ovog ministarstva.
“Ukupan prihod, koji je prerađivačka industrija ostvarila u 2014. godini, uprkos poplavama koje su zadesile Republiku Srpsku, veći je za 3,2 odsto, dok je neto dobit veća za 30,6 odsto, a prihod od izvoza veći za 4,43 odsto“, podsjetio je Đokić.
Resorni ministar je naveo da je pozitivan rast naročito zabilježen u oblasti proizvodnje namještaja, koja je u periodu januar-juni imala stope rasta od 12,1 odsto, dok je za devet mjeseci zabilježen rast od 7,9 odsto.
Đokić je istakao da je pokrivenosti uvoza izvozom namještaja u prvom polugodištu iznosila 563,24 odsto, dok je za devet mjeseci 2015. godine pokrivenost uvoza izvozom bila 562,76 odsto, saopšteno je iz Ministarstva industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske.
“Ekonomske mjere i druge aktivnosti koje Vlada Republike Srpske sprovodi daju pozitivne efekte i znatno utiču na privrednu aktivnost, a to je evidentno i u trećem kvartalu tekuće godine u kom je rast ukupne industrije iznosio 4,1 odsto”, naveo je Đokić.
On je dodao da su sve tri industrijske oblasti zabilježile rast, prerađivačka industrija 2,7 odsto, vađenje ruda i kamena 14,2 odsto, dok je proizvodnja i snabdijevanje električnom energijom imala rast od 2,9 odsto. Srna