KNJAŽEVAC, Knjaževačka privreda, nekada jedna od najačih u Srbiji, danas ima dosta nagomilanih problema, jer su se posljednjih desetak godina gasila brojna preduzeća i na hiljade ljudi je ostajalo bez posla, a sada je imperativ otvoriti neku od tih firmi i dovesti investitore, rekao je Milan Đokić, predsjednik opštine Knjaževac.
Prema podacima iz 2005. u Knjaževcu je bez posla ostalo 13.221 radnika. Konfekcija “Branka Dinić” je, primjera radi, 1985. godine upošljavala 1.099, fabrika obuće “Leda”, te iste godine, 2.077 a fabrika motokultivatora, 1975. godine, upošljavala je 1.556 radnika.
“Svakako da je imperativ Knjaževca, uopšte, bez obzira ko je na vlasti, da neku od tih firmi otvori ponovo, da dovede neke nove investitore, da otvori neka nova radna mjesta“, rekao je Đokić.
Prema mišljenju Đokića, šanse za ponovno pokretanje proizvodnje ima, vlast je preuzela odgovornost za to.
“Građani to od nas i očekuju, a da li je moguće da neka od tih firmi radi u onom obimu u kojem je nekada radila, svakako da nije moguće, ali nije ni logično da ovoliki knjaževački kapaciteti, koji su nekada bili nosioci privrednog razvoja čitave Srbije, a ne samo Timočke krajine, stoje zapušteni i propadaju”, naveo je Đokić.
Knjaževac svoju šansu u narednom periodu vidi u razvoju turizma, međutim i poljoprivreda je jedna od razvojnih šansi.
Opština Knjaževac prostire se na površini od 1.200 kvadratnih kilometara, od kojih je dobar dio upotrebljiv za zemljoradnju.
Sa druge strane Knjaževac ima komparativnu prednost i u tome što ima mnogo edukovane radne snage, koja je u prethodnim godinama radila u obućarskoj, tekstilnoj, drvoprerađivačkoj i metaloprerađivačkoj industriji.
“Sve su to razlozi zbog kojih pretendujemo da ovdje dovedemo nove investitore, nove partnere koji će tu edukovanu radnu snagu, koje u okolini nema, uposliti”, rekao je Đokić.
Prema njegovim riječima, Knjaževac je “živ” ovog ljeta. Na svakih dva do tri dana održava se neka značajna i lijepa manifestacija. Održan je svjetski predkup u paraglajdingu na Tupižnici, a ovih dana i “roštiljijada”, naveo je Đokić. Tanjug