BANJALUKA, Ministar rada i boračko – invalidske zaštite Republike Srpske Petar Đokić izjavio je da određenom broju radnika Centra za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje invalida u Banjaluci, sa kojima je planirano raskidanje radnog odnosa zbog utvrđene radne nesposobnosti, nije ugrožena egzistencija i da mogu podnijeti zahtjev za penzionisanje i ostvariti pravo na penziju kao invalidi rada.
“Bilo bi dobro da niko ne manipuliše ovim ljudima, da prihvate da neće ostati nezbrinuti i da imaju uslove da ostvare pravo na penziju, a od njih lično zavisi da li će podnijeti zahtjev za penzionisanje”, rekao je Đokić.
Đokić je naveo da ga je direktor Centra informisao da su svi zaposleni koji borave u ovom centru bili upućeni na ocjenu radne sposobnosti i da je ljekarska komisija utvrdila da određeni broj zaposlenih nema radnu sposobnost, zbog čega se sa njima planira raskidanje radnog odnosa.
“Oni neće ostati bez egzistencije, nego je planirano da se na njihova mjesta zaposle drugi invalidi koji imaju radnu sposobnost i koji mogu da rade u Centru, kako bi on postao ustanova koja će biti u funkciji osposobljavanja invalida i njihove profesionalne rehabilitacije, i to ne samo civilnih, nego i ratnih invalida”, rekao je Đokić.
On je naveo da svi radnici Centra kod kojih je utvrđeno da nemaju radnu sposobnost imaju uslove za ostvarivanje prava na penziju, te da samo jedna osoba od njih ima 17 godina staža, dok svi ostali imaju znatno više – neki i više od 30 godina staža.
Prema njegovim riječima, ukoliko postoji sumnja u ljekarsku procjenu, može se ponovo organizovati pregled u nekoj drugoj ustanovi, kako bi se utvrdilo da li je neko pogriješio.
“Prema tim ljudima društvo i dalje treba da pokazuje human odnos, ali istovremeno o njima treba da brinu i porodice”, dodao je Đokić i ocijenio da je Vlada do sada pokazala izuzetno human odnos i odlukom da kupi centar, a da ne dopusti da ode u likvidaciju, omogućila da se spasi preostali dio funkcija centra i ljudi koji tamo borave.
Đokić je napomenuo da Centar u budućnosti, s obzirom da je iz stečaja izašao tako što ga je kupila Vlada Republike Srpske, ne može biti sufinansiran sredstvima Vlade.
“Centar mora biti ustanova koja će biti samoodrživa, mora izaći na tržište. Oni to mogu da učine, a mi ćemo im pomoći sa 20 odsto javnih nabavki”, istakao je Đokić.
On je pojasnio da su, prema Zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji i osposobljavanju i zapošljavanju invalida, javne ustanove dužne da najmanje 20 odsto svojih nabavki vrše preko preduzeća koja zapošljavaju invalide, te podsjetio da je jedno od takvih preduzeća i centar u Banjaluci.
“Oni imaju dobru grafičku djelatnost, što može biti u funkciji samoodržavanja centra”, dodao je Đokić, navodeći da u Centru ima i mnogo drugih problema kojima treba posvetiti pažnju u narednom periodu.
Radnici Centra za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje invalida Republike Srpske danas su u Banjaluci blokirali raskrsnicu banjalučkih ulica Krajiških brigada i Ranka Šipke, izražavajući protest jer je sedam njihovih kolega dobilo otkaz.
Jedan od otpuštenih radnika Željko Ban kaže da su protesti jedini način da se uputi poruka nadležnima i da će se, ukoliko ne budu riješeni zahtjevi, izražavanje nezadovoljstva nastaviti i ispred institucija Srpske. Srna