BANJALUKA, Ministar industrije, energetike i rudarstva Petar Đokić izjavio je da se u Srpskoj posljednjih nekoliko godina konstantno bilježi rast u drvoprerađivačkoj industriji, posebno u dijelu proizvodnje namještaja.
Đokić je rekao da o tome govore finansijski rezultati koje ostvaruju kompanije koje se bave tom proizvodnjom, kao i procenat pokrivenosti uvoza izvozom namještaja, koji se kreće 538 odsto.
“To nam govori da u drvoprerađivačkoj industriji i proizvodnji namještaja, sa aspekta same organizacije, kvaliteta proizvoda i efekata koje taj proizvod ostvaruje u spoljnotrgovinskoj razmjeni, stojimo najbolje”, rekao je Đokić.
Đokić je naglasio da će Vlada, zajedno sa resornim ministarstvom, ali i Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, u čijoj su nadležnosti “Šume Republike Srpske”, činiti sve da obezbijede što kvalitetnije snabdijevanje sirovinom svih drvoprerađivača, a posebno onih koji imaju finalnu preradu.
“Mi već sada imamo različite vidove podrške drvoprerađivačima kroz periode odgođenog plaćanja za nabavku sirovine, od 90, 60 ili 30 dana, u zavisnosti od oblasti u kojoj vrše preradu, od načina prerade i finalnog proizvoda”, napomenuo je Đokić.
On je dodao da je za sve prerađivače, koji sirovinu plaćaju avansno, odobren popust od dva odsto, što je značajna mjera podrške, koja daje rezultate.
Đokić je podsjetio da je Vlada Republike Srpske, od 2006. do 2015. godine, kroz razne vidove podsticaja, u drvoprerađivačku industriju direktno uložila 28 miliona KM, što su značajna sredstva, koja su uticala na podizanje kvaliteta i povećanje obima proizvodnje.
Resorni ministar je rekao da u sektoru drvoprerađivačke industrije vidi snažan iskorak Republike Srpske i dobar smjer za budućnost, ali da je u ovoj oblasti vidljiv problem sa kadrovima koji su potrebni za rad, posebno u proizvodnji namještaja.
“U prošloj godini, prethodni ministar industrije, energetike i rudarstva je zajedno sa Zavodom za obrazovanje odraslih, sačinio poseban program obuke kadrova za oblast drvoprerađivačke industrije i proizvodnje namještaja i taj program je u fazi realizacije”, naveo je Đokić.
Prema njegovim riječima, u narednom periodu treba posvetiti pažnju programu obrazovanja u srednjim školama, kako bi se u opštinama, gdje su razvijeni drvoprerađivački kapaciteti, planirali kadrovi, odnosno gdje bi na vrijeme počelo osposobljavanje mladih ljudi za rad u ovom industrijskom sektoru. Srna